DÖRTYOL' DA AHDE VEFA GECESİ  | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> DÖRTYOL' DA AHDE VEFA GECESİ 20.12.2016 22:30

DÖRTYOL' DA AHDE VEFA GECESİ

DÖRTYOL' DA AHDE VEFA GECESİ


Dörtyol ilçesinde Milli Mücadelede İlk Kurşunun atılışının 98. yılı münasebetiyle 'Ahde Vefa Gecesi' nde İlk Kurşun u atan Kara Mehmet Çavuş ve ve Silah arkadaşlarının hayatta olan yakınlarına ve torunlarına oluşan 140 kişiye Plaket verildi.


Bu haber 2071 kez okundu.
Dörtyol ilçesinde Milli Mücadelede İlk Kurşunun atılışının  98. yılı münasebetiyle  'Ahde Vefa Gecesi' nde İlk Kurşun u atan Kara Mehmet Çavuş ve  ve Silah arkadaşlarının  hayatta olan yakınlarına ve torunlarına oluşan 140 kişiye Plaket verildi.

Dörtyol belediyesince Yeşilköy Mahallesinde bulunan  Karahasan Paşa  Sosyal tesislerinde düzenlenen etkinlik Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Kur anı kerim tilaveti ve şehitler için yapılan dua ile başladı.

Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk gecede yaptığı konuşma da   Her yörenin bir isimsiz kahramanları vardır bizim bu  yörenin de Kuvayi Milliye Çeteleri ve bu çetelerin başarılarını gün yüzüne çıkartan  İlk Kurşun Belgesini ortaya Koyan Araştırmacı Yazar Kadir Aslan  gibi isimsiz kahramanlar vardır bunlarla ne kadar öğünsek azdır' dedi.

Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy' da   Karahasan Paşa Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen "Ahde Vefa Gecesi'nde 19 Aralık 1918 ruhunu yaşatan atalarımıza minnet borçluyuz diyerek  Kuvayi Milliye hareketlerinde o günün şartlarında gözlerini kırpmadan kendisini bu vatan için feda eden ecdatlarımızın yadigarı  olan torunlarına Ahde vefa  borcumuz vardır.dedi.

1992 yılında  İlk Kurşun'un Dörtyol İlçesinde atıldığını belgeleyen ve Hatay Valiliği aracılı ile bunu Genel Kurmay Başkanlığınca da tescilini yaptıran Araştırmacı Yazar Kadir Aslan da 40 yıldır Dörtyol un Kuvayi Milliye ve Milli Mücadele hareketlerini incelediğini sürekli yeni yeni bilgilerin gün yüzüne çıktığını belirtti.

Gecede  19 Aralık 1918 de Karakese Mahallesinde İlk Kurşunu sıkan Çeteci Mehmet Kara,ile Kara  Hasan paşa ve  silah arkadaşlarının torunlarına  Protokol üyeleri tarafından guruplar halinde plaket verildi 140 kişinin plaket aldığı gece bir ilk olma özelliği taşıyor.


Etiketler: Dörtyol ahde vefa gecesi - Milli Mücadelede İlk Kurşun - İlk Kurşun atan Kara Mehmet Çavuş - Dörtyol Haber - Hatay Dörtyol - Recep Soytürk - Haberler

Diğer DÖRTYOL haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com