Aileler de Eyleme Destek Verdi | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Aileler de Eyleme Destek Verdi07.04.2015 10:10

Aileler de Eyleme Destek Verdi

Aileler de Eyleme Destek Verdi


OYAK ve İsdemir mağdurları aileleriyle birlikte kurdukları çadır önünde basın açıklaması yaparak, eylemlerinin sonuç alınıncaya kadar kararlılıkla süreceğini söylediler.


Bu haber 987 kez okundu.

OYAK ve İsdemir mağdurları aileleriyle birlikte kurdukları çadır önünde basın açıklaması yaparak, eylemlerinin sonuç alınıncaya kadar kararlılıkla süreceğini söylediler.

OYAK ve İSDEMİR,  mağdurları olarak alınan işten çıkartılan yaklaşık 800 işçi İSDEMİR  fabrika sahası önünde eylemlerini sürdürüyorlar.


İşten çıkartılan işçilerin ailelerinin de destek verdiği eyleme  İSDEMİR emekçileri Sami Arslan, Muzaffer Erbay, Yunus Karaca, Ahmet Doğanay, Nurdoğan Bayar başta olmak üzere çok sayıda İSDEMİR çalışanı ve emeklileri de eyleme destek verdiler.

İş’ten çıkartılan işçiler adına konuşan Mustafa Bozkurt ;

“Direnişimiz 15. gününde. İSDEMİR yetkililerden ve hükümet kanadından bir çözüm ve adalet beklentimiz sonuçlanmadı. Bu sürecin başlangıcında İSDEMİR’deki grevi işveren planladı ve bizler 22 günlük greve çıkmak zorunda kaldık. İşveren ‘biz zam verdik,sendika kabul etmedi’diyor. 

Biz neyi istedik, siz ne verdiniz? 
Siz işi yokuşa sürdünüz ve taşeronlaşma planınızı devreye soktunuz. Grevde grev kırıcılarını piyasaya çıkardınız. Grev kırıcılarınız grevi kırmanın çabasında oldu. Bu fabrikada 2.bin TL’nin üzerinde maaş alan yok. 2 bin TL’nin üstü miktar bizlerin ikramiyelerinin parça parça maaşlarımıza ilavesidir.  İşveren ikramiyeleri maaşa katarak bu hesabı yapıyor ve kilime oyunu ile yalan söyleniyor.
Şimdi soruyoruz 
‘Sayın genel müdür siz kaç para maaş alıyorsunuz? Maaşınızdan hariç aldığınız ikramiyeyi açıklar mısınız?
Maaşınız Başbakan ve Cumhurbaşkanı maaşından fazla mı, onlara yakın mı?

%11'lik Hisseler Yok Paraya Alınmak İsteniyor

İşçinin İsdemir’deki % 11’lik hisselerini ellerinden almak için icralık olan arkadaşlarımıza işverenin aracı sunuluyor hisseleri yok pahasına ellerinden alınmak isteniyor. 

Fabrika İçerisinde Arkadaşlarımıza Baskı Var

Biz işçilerimizi hasta olduğumuz iddiasıyla işten çıkartıyorsunuz ama asıl hasta sensin genel müdür. Fabrikayı hasta halinle çok sağlıksız yönetiyorsun. Sayın genel müdür siz bu fabrikada %35 az maaş almaya razı olurken, sizler üst yönetim olarak tam maaşlarınızı ve primlerinizi aldınız. Fabrika içinde arkadaşlarımıza baskı var.
Türk Metal Sendikası’na geçin baskısı sürüyor. Fabrika önündeki direnişimiz sürecek. İşveren gelip bizim mağduriyetimiz giderilirse uzlaşı sağlanabilir. 

Hukuk'un Verdiği Karar Uygulanmalı

Mahkemenin işe iade ettiği arkadaşlar işlerine dönmeli.  Hukukun verdiği karar uygulanmalı. İşyerinde örgütlenme özgürlüğüne kesinlikle müdahale olmamalı. Dileyen işçi arkadaşımız dilediği sendikayı özgürce tercih etmeli” ifadelerine yer verildi.

İşçi aileleri ise, " Eşlerinin iş akitlerinin hukuksuz ve baskı ile son verildiğini. Şuana kadar hiçbir sendikanın kendilerine sahip çıkmadığını, ayrıca gelinen süreçte her ailenin zaruri yaşam giderlerini karşılayamayacak noktaya geldiklerini belirterek yetkililerden bir an evvel bu mağduriyete son verilmesini talep ettiler.

Bazı işçi çocukları ise; "Babamız işine dönsün ailemiz mutlu olsun" diyerek tepkilerini gösterdiler.

 Haber: Rıdvan KAYA


Etiketler: Aileler de Eyleme Destek Verdi - oyak mağdurları - isdemir -

Diğer İSKENDERUN haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com