15 Temmuz ve Dış Politika | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>15 Temmuz ve Dış Politika 20.08.2016 18:15

15 Temmuz ve Dış Politika

15 Temmuz ve Dış Politika

 Prof.Dr. Celalettin Yavuz, 14.08.2016, cyavuz53@gmail.com

  15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimi daha çok konuşulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’nin kurucularından Bülent Arınç peş peşe “aldatıldık” diyerek milletten özür dilediler. Özürcüler daha da artacaktır. “15 Temmuz Ruhu” diye daha önce param parça edilmiş olan asgari müştereklerde bir araya gelebilme ruhu gibi güzellikler canlı tutulmaya çalışılırken, bu olayla Erdoğan’ı “kahramanlaştırma” yanlışlığı da sürdürülmektedir. Devlette ve tabanda “FETÖ”cü cadı avı sürerken, AKP üst yönetimindeki FETÖ’cüler ve bunları bilenler hala susmaktadırlar. Olan gene garibana oluyor deyip dış politikaya bakalım!

  Yurt içindeki bu “FETÖ” muhabbeti söndürülmeyecek gibi ise de, uluslararası ilişkilerde hiçbir ülke “FETÖ, Türkiye’nin en önemli meselesiymiş, biz de buna odaklanalım!” demez. Demiyor da zaten.

  15 Temmuz darbe girişimiyle bir şey daha açıkça görüldü: Türkiye’nin dış politikası dip yapmış! Biz bunu biliyor ve sıkça dillendiriyorduk ama havuz medyaya kalsa dış politika güllük gülistanlıktı.

  Allahtan ki Binali Yıldırım başbakanlığa başladıktan sonra haklılığımızı ispatlarcasına “Bundan sonra düşmanlarımızın sayısını azaltıp, dostlarımızı arttıracağız!” dedi. Dış politikada “dost” yoktur! Karşılıklı çıkarlar ve buna paralel ittifaklar vardır. Bir ülke veya o ülkeyi yönetenler “Dostum” denildiği veya ilk ismiyle hitap edecek kadar yakın bulunsa dahi “dost” olmazlar. Sadece o an için düşmanlık yapmazlar.

  Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kardeşim” dediği Beşşar Esad’la 2011’den sonraki durumu biliyoruz. “Dostum Vladimir” dediği Rus Devlet Başkanı Putin’le nasıl da düşman kesildiğimiz dün gibi aklımızda. Turizm başta olmak üzere, inşaat, tekstil, yaş sebze-meyve gibi pek çok alanda Türkiye ekonomisi ağır darbeler aldı.

  ABD Başkanı Obama ile de zaman zaman telefonla görüştüğü, bu görüşmenin havuz medyası tarafından, sanki sağlam bir Erdoğan-Obama dostluğu varmış gibi pompalanması da unutulmadı. Ama 15 Temmuz günü ve sonrası ABD ile yaşananlara bakınca “ABD dost değil de düşman olsa halimiz nice olur!” nevindendi.

  AB’den de ne bir müttefik ses, ne bir “dost” ses duymadık. Aksine Erdoğan’ın yerinde kalışı, hatta darbenin başarıya ulaşamaması hayal kırıklığı yaratmış gibiydi.

  Bu durumda gözlerimiz Suudi Arabistan ve Katar’ı aradı. Malum ya son aylarda havuz medyası Suudiler ve Katar’la olan “dostluğu” yere yurda koymuyordu. 15 Temmuzda ve sonrasında bu “dost” İslam ülkeleri de ürkek ördek gibiydiler. Sadece Katar Dışişleri Bakanı aradan bir süre geçtikten sonra bir şey yapıyor göründü. S. Arabistan ve Körfez Ülkeleri için söylenen bir söz var: “Kıbleleri ABD’ye bakar!” Maalesef doğruymuş. Sam Amca dönüp de Türkiye’nin yanında ve dayanışma içerisinde olduğunu söylemeyince, kıblecileri de sustular…

  15 Temmuz’dan sonra Türkiye’ye gelen tek devlet başkanı, Kazakistan Lideri Nazarbayev’di. Nazarbayev, Türkiye-Rusya ilişkilerinin düzeltilmesinde de önemli rol oynadı. Ama gene de “dostluk” adına değildi. Kazakistan’ın milli çıkarları Türkiye-Rusya ilişkilerinin bozulmasında değil, düzelmesinde yatıyordu…

  Türk dış politikasının dip yaptığını 15 Temmuz 2016 darbe girişimiyle çok iyi anladık. Bu sebeple de Başbakan Yıldırım’ın “Düşmanlarımızı azaltacağız!” sözüne tam destek veriyor, “Dostlarımızı arttıracağız!” sözüne, “Sakın dost dost diye tutturma, Türkiye’nin milli çıkarları doğrultusunda dış politika izleyin yeter!” diyoruz. Danışmanlarınızı da lütfen iyi seçin!

  Dış politikada tamir edilecek pek çok sökük var. Hala komşu ülkelerden Suriye ve Irak meselesinde ilerleme yok. ABD ile giderek artan bir kutuplaşma var. AB ile de durum farklı değil. Türk dünyası, her şeye rağmen düşük düzeyde de olsa istikrarı koruyor. Ya Kıbrıs?

  Son Söz: Türkiye’nin milli çıkarları, ülkelerle çatışmayı körüklemeyi değil, çıkarlarda bir araya gelmeyi gerektiriyor. Düşmanlarımızı azaltmak hedef alınmalı ve sürdürülmeli!


http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com