2015, Soğuk Savaş’ı da Andıran Zor Bir Yıldı-I | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>2015, Soğuk Savaş’ı da Andıran Zor Bir Yıldı-I 30.12.2015 21:00

2015, Soğuk Savaş’ı da Andıran Zor Bir Yıldı-I

2015, Soğuk Savaş’ı da Andıran Zor Bir Yıldı-I

2015 yılı, soğuk savaş döneminden sonra hem Türkiye, hem de dünya açısından oldukça gerilimli bir yıldı. Kuşkusuz ki öncelik IŞİD terörünün baş döndürücü yükselişi, Avrupa’nın mülteci akını karşısındaki şaşkınlığı, feryadı ve hoyratlığı, Rusya’nın soğuk savaş dönemini andıran çıkışları, Çin’in Uzakdoğu’da deniz sahalarının paylaşımıyla ilgili faaliyetleri, Suriye iç savaşı, Ukrayna sorunu öne çıkanlardı. Öncelikle dünya açısından zorluklarına bakalım!

  IŞİD Teröründe öne çıkanlar: Her ne kadar Irak, Suriye, Kuzey Afrika ülkelerinde çok sayıda terör faaliyetlerinde bulunsa da, Türk kamuoyu ve dünya açısından gündeme gelen IŞİD terör olayları şöyledir: (a)   7 Ocak’ta Fransa’da Charlie Hebdo dergisine IŞİD kaynaklı terör saldırısı dünyayı ayağa kaldırdı. 11 kişinin öldüğü olay, Fransa’da son 50 yılın en kanlı terör saldırılarından biriydi. IŞİD bu dur durak bilmiyordu. Üstelik 7 Mart’ta Nijerya’daki Boko Haram terör örgütü de IŞİD elebaşısı el-Bağdadi’ye bağlılığını ilan etti. Boko Haram da Nijerya ve civarında teröre devam etti. (b) 20 Temmuz’da bu kez ateş Şanlıurfa ilinin Suruç ilçesine düştü. Daha sonra IŞİD’le ilişkisi olduğu belirlenen canlı bombanın saldırısında 34 kişi öldü, 100’ü aşkın yaralanan oldu. (c) 10 Ekim’de Ankara’da tren garı yakınında miting öncesi patlatılan bombalar sonucu 100’ü aşkın kişi öldü, hafif yaralılarla birlikte 500’ün üzerinde yaralanma oldu. Terör olayını 2 canlı bombanın gerçekleştirdiği anlaşıldı. (d) 31 Ekim’de Sina Yarımadası’nda Rusya’ya ait yolcu uçağının düşmesi sonucu 224 kişi öldü. IŞİD’e biat ettiğini duyuran Sina Vilayeti, uçağın kendilerince düşürüldüğünü ileri sürdü. (e) 13 Kasım’da Fransa’nın başkenti Paris, eş zamanlı gerçekleştirilen silahlı ve bombalı saldırılarla kana bulandı. 130 kişi hayatını kaybetti. BM Güvenlik Konseyi toplanarak IŞİD’e karşı mücadele kararı alındı.

  Göçmen Tekneleri ve Facialar: 2015’te 3.600’ün üzerinde göçmen, Akdeniz ve Ege’yi geçerek AB ülkelerine geçmek isterken denizde boğularak öldüler. Bu tekne facialarından dikkati çekenler şöyledir: (a) 11 Şubat’ta Libya’dan İtalya’ya göçmen taşıyan 4 teknenin alabora olması sonucu 300’den fazla kişi boğuldu. (b) 4 Nisan’da gene Libya’dan İtalya’ya kaçak göçmen taşıyan teknenin alabora olmasıyla 400’ü aşkın kişi boğuldu. (c) 19 Nisan’da  kaçak göçmen taşıyan teknenin Sicilya Kanalı’nda batmasıyla 700’den fazla insan boğularak öldü. (d) 28 Ağustos’ta Libya’dan İtalya’ya kaçak göçmen taşıyan bir tekne battı, yaklaşık 400 kişilik göçmenden 200’e yakını hayatını kaybetti.

  AB’de Göçmen Krizi: 4 Eylül’de Bodrum’da sahile vuran Aylin Kurdi’nin küçük bedeninden sonra Avrupa’da başta Almanya olmak üzere bazı ülkelerde göçmenlerin AB ülkelerine kabul edilip edilmemesi üzerinde görüşmeler başladı. Bunun sonucunda AB Komisyonu ve Almanya-Fransa liderliğinde Türkiye ile göçmen akınının önlenmesi konusunda anlaşmalar yapıldı. Ancak 120 bin göçmenin AB ülkelerine dağıtımı sorun oldu. Göçmen yerleştirilmesi meselesi genel seçimlerde yabancı-göçmen karşıtı partilere önemli ölçüde oy kazandırdı. Dünya Kültür Merkezi Avrupa’nın insanlık açısından sınıfta kaldığı, mültecilerle ilgili bazı önemli olaylar şöyledir: (a) 22 Ağustos’ta sığınmacıların Yunanistan’dan sonraki geçiş ülkesi Makedonya, olağanüstü hal ilan ederek Yunanistan’la sınırlarını kapattı. Ama gene de binlerce sığınmacının girişini önleyemedi. (b) 31 Ağustos’ta AB, göçmen krizinin masaya yatırılması için 14 Eylül’de olağanüstü toplantı çağrısı yaptı. Fransa ile Macaristan dışişleri bakanları mülteciler nedeniyle karşılıklı sert açıklamalar yaptı. (c) 9 Eylül’de Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa’da II. Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan en büyük mülteci krizi sebebiyle 22 üye ülkeye çağrıda bulunarak, bir hafta içinde Yunanistan, İtalya ve Macaristan’dan 120 bin göçmeni kendi aralarında paylaşma yönünde karar almaları gerektiğini açıkladı. Ama ne bir hafta, ne de bir ay içinde çözüm bulunamadı.

  Son Söz: 2015 zor yıldı. Ama herhalde en fazla da “Arap Baharı” adıyla karışıklık yaratılan Akdeniz havzasında yaşayan insanlar için çok zor yıldı. Avrupa mı? Yatacak yerleri var mı ki? ABD ve Avrupa, sömürge döneminden sonraki en büyük günahlarını işlediler. Ya Türkiye?


http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com