2015, Soğuk Savaş’ı da Andıran Zor Bir Yıldı-II | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>2015, Soğuk Savaş’ı da Andıran Zor Bir Yıldı-II 02.01.2016 13:00

2015, Soğuk Savaş’ı da Andıran Zor Bir Yıldı-II

2015, Soğuk Savaş’ı da Andıran Zor Bir Yıldı-II

2005 yılıyla ilgili değerlendirmenin ilk bölümü olan  “2015, Soğuk Savaş’ı da Andıran Zor Bir Yıldı-I” başlıklı yazıda IŞİD merkezli terör, Akdeniz’de göçmen faciaları ve Avrupa’nın göçmen akını karşısındaki paniğine yer vermiştik. 2015’te dünya siyasetindeki önemli gelişmeleri özetlemeye devam ediyorum.

  Uzakdoğu’ya bakalım. Türkiye, şu sıralar unuttuğu Karadeniz ve Ukrayna krizine ilaveten, Suriye, Irak, IŞİD, PKK ile meşgulken ve Türk kamuoyu bunların dışındaki gelişmelere pek aldırış etmezken, Uzakdoğu’da gerilim yüklenmesi olmaktadır. Bu gerilimlerin merkezinde Çin ve Çin’in gelişen hegemonyasını dizginlemeye çalışan ABD başrol oyuncularıdır.

  Japonya ile arasında paylaşılamayan gayrı meskûn Senkaku Adaları bölgesinde 2015’te Çin tatbikat yapınca, ABD’nin Pasifik Donanması bölgeye intikal etti. Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB)’nin deniz yatağındaki petrol-doğalgaz yatakları sebebiyle adaların paylaşımındaki uzlaşmazlık, giderek artan bir gerilime sürüklenmektedir.

  Çin’in bir diğer hamlesi de Güney Çin Denizi’nde ortaya çıkan kayalar üzerine tesisler kurmasıdır. Bu tesislerle “Devlet uygulaması” yaptığı için Güney Çin Denizi’ndeki deniz ticaret yollarının kontrolünde hâkim rol oynayabilecektir. Çünkü bu tesisler sebebiyle bu kayalıkların 12 deniz mili karasuları (hükümranlık sahası) olacaktır. Anılan bölge şu an itibariyle dünya deniz ticareti açısından yıllık 5 trilyon dolarlık ürünün deniz yoluyla taşındığı ulaştırma hattının düğüm noktası olması sebebiyle çok önemlidir. Bölge ülkeleri gibi “küresel güç” ABD de gelişmeleri yakından izlemekte, ancak gerilim de yükselmektedir.

  2015’te dünyayı büyük ölçüde ilgilendiren diğer önemli ülke Rusya’dır. 2013’te Ukrayna’da başlayan krizin ardından 2014’te önce Kırım’ı referandum sonucu Rusya’ya bağlamıştı. Daha sonra Ukrayna’nın doğusunda da ayrılıkçılara destek verdi. Bazı NATO birlikleri Ukrayna yakınlarına konuşlandırıldı. ABD ve AB, Rusya’ya sınırlı da olsa yaptırım uygulamaya başladı. Bu yaptırımlar ve giderek düşen petrol fiyatları Rusya’nın canını sıkmaya başladı.

  Rusya, daha sonra Kuzey Denizi’nde uzun menzilli keşif uçaklarını soğuk savaş dönemindeki gibi uçurmaya başladı. Kuzey Kutbu’nda 1.2 km2’lik alanda hak iddiasını, Sibirya’nın kuzeyindeki Nowaja Semlja takım adaları ile Tiksi limanını S-400 hava savunma sistemleri de dâhil tahkim etti. Aynı sahada ABD, Kanada, Norveç ve Danimarka da hak iddiasında bulunmaktadır. Zira bölgenin deniz tabanında zengin doğalgaz kaynakları mevcuttur.

  Karadağ’ın NATO’ya davet edilmesi de Rusya’nın Balkanlardaki “Slav” uzantısına darbe vurdu. (Rusya-Suriye konusunu bir başka yazıda daha ayrıntılı açıklayacağım.)

  2015’in son aylarında Azerbaycan’la Ermenistan arasında sınır çatışmaları artarak ve zayiat verdirerek devam etti. İki ülke lideri 19 Aralık’ta Paris’te bir araya geldiler ama uzlaşma sağlanamadı. Bu görüşmenin ardından Rusya ile Ermenistan hava savunma sistemlerini birleştirdi. Bununla Azerbaycan’a “Ermenistan’a dokunma!” mesajı verildi.

  Yemen’de son 2-3 yıldır kızışan İran destekli Husilerle yönetim arasındaki çatışma, Yemen devletinin üstesinden gelemeyeceği bir hal alınca, 22 Mart 2015’te Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, BM Güvenlik Konseyi’nden Ensarullah Hareketi (Husilerin) saldırılarının önlenmesi için “acil yardım” çağrısında bulundu.

  Bu çağrının ardından 26 Mart’ta Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkeleri koalisyonu, Yemen’de hükümet güçlerini önüne katarak ilerleyişini sürdüren Husilere karşı “Kararlılık Fırtınası” adı altında bir askeri müdahale başlattı. Bu operasyon yaklaşık bir ay sonra sona erdi. Ancak Yemen’de huzur geri gelmedi. Husilere ilaveten yıllardır Yemen güneyinde el-Kaide kökenli terör grupları da Yemen’in başını ağrıtmaktadır.

  Son Söz: Dünyada gerçekleşen ve Türkiye’nin uzak duramayacağı olaylara devam edeceğim.

  NOT: 2016’nın milletimiz, devletimiz, Hatay’ımız, Türk Dünyası, bölgemiz ve dünya için hayırlı bir yıl olması dileğiyle…


http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com