2016’ya Girerken Dünyayı ve Türkiye’yi Bekleyenler | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>2016’ya Girerken Dünyayı ve Türkiye’yi Bekleyenler 13.01.2016 21:00

2016’ya Girerken Dünyayı ve Türkiye’yi Bekleyenler

2016’ya Girerken Dünyayı ve Türkiye’yi Bekleyenler


   “Zor yıl” 2015 yılında dünyada ve Türkiye’de yaşanan güvenlik politikası ağırlıklı gelişmeleri geçen 2 hafta içerisinde birkaç köşe yazısıyla özetlemeye çalıştık. 2016 öngörülerimden İran-S. Arabistan çatışma riski yaşanmaya başlayan 2016 öngörüleri nasıldır? 2016 yılı dünya ve Türkiye “Güvenlik Politikası” açısından nasıl bir miras devraldı?
   a. 2016’da dünyada güvenlik politikası açısından beklentiler ve öngörüler: 2016’da planlı ama sonucu bugünden merak edilen en önemli konu ABD’de başkanlık seçimleridir. An itibariyle Demokratların aday adayları içerisinde Hillary Clinton, Cumhuriyetçiler içerisinde Donald Trump öne çıkmaktadır. Trump gibi Müslüman düşmanlığı belli olan birinin seçilmesi dünyadaki kutuplaşmayı hızlandırabilir.
   ABD’de Obama yönetiminin, 8 yıllık dönemin son yılında dünyadaki muhtemel krizlere silahlı mukabelede acele etmeyeceği, yeni başkana daha sakin bir siyasi ortam bırakmak isteyeceği değerlendirilmektedir.
   2015’te tavan yapan mülteci sorunu devam edebilecek potansiyele sahiptir. Avrupa başta olmak üzere, mülteci akınları sebebiyle kısıtlayıcı ve sert önlemler alınabilecektir.
   IŞİD ve muhtemel yeni radikal terör örgütlerinin yayılma eğilimi ülkelerin küresel işbirliği ihtiyacı artacaktır.
   Rusya’nın Ukrayna, Gürcistan ve Türkiye’ye karşı menfi tutumu devam edebilir.
   Petrol fiyatlarının daha da düşmesi halinde İran-Suudi Arabistan çatışma riski vardır.
   Çin’in Güney Çin Denizi ve Senkaku Adaları bölgesinde gerilimi arttırıcı faaliyetleri devam edebileceğinden, ABD’nin de içerisinde olduğu bir küresel gerilimin ateşini yükseltebilir.
   Suriye’nin geleceğini tayin maksadıyla BM’de daha ciddi çalışmalar başlatıldı. Ancak elle tutulur bir “muhalefet” üzerinde mutabakat sağlanamadı. Esad rejimi üzerindeki Rusya baskısı, Suriye’nin yakın gelecekte istikrara kavuşmasını engelleyebilecektir. Doğu Akdeniz ve Suriye’de biriken çeşitli ülke kuvvetleri arasında «kazara» çatışma riski vardır.
   b. 2016’da Türkiye’de güvenlik politikası açısından beklentiler ve öngörüler: Dünya ile ilgili öngörüler, Türkiye için de geçerlidir. Bunlardan öne çıkması muhtemel olanlar şöyledir:
   IŞİD terörü Türkiye için giderek daha tehlikeli bir hal alabilecek potansiyele sahiptir.
   Mülteci sorunu, araya AB’nin taahhütlerinin girmesiyle Türkiye’yi oldukça rahatsız edebilecek gelişmelere gebedir.
   Rusya’nın yaptırımları yılsonu itibariyle etkisini hissettirmişti. 2016’da ise olumsuz etkisini daha da arttırabilecek bir eğilim izlemektedir. Suriye’deki gelişmeler gerilimi arttırabilir. Irak’la 2016’da Rusya ve İran’ın etkisiyle gerilimli dönemin devam etmesi beklenmektedir.
   Türkiye PKK terörüyle henüz belirli alanlarda silahlı mücadelede bulundu. Ama henüz topyekün mücadeleye başlamadığı için, bu sorunun 4-8 yıl daha sürmesi muhtemeldir.
   AB görüşmelerinin beklentisiz ve adet yerini bulsun kabilinden yapılacağı, iyi bir sonuç için en azından “Vizenin kalkması”nın beklenmesi gerektiği düşünülmektedir.
   Kıbrıs’ta Türkiye’nin kontrolü dışında ve adeta “Ver – kurtul” şeklinde gelişmeler yaşanmaktadır. 2016’da Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki seçimler, iki toplum lideri arasındaki görüşmelerin “Bahar Havası” görüntüsünü ters döndürebilir. Türk tarafının yöneticileri ve müzakere ilgilileri “acemiler mangası” gibi bir resim vermektedir. Türkiye ise seyretmektedir.
   2015’in son haftalarında Türkiye’de sıkıntı yaratan siber terör olaylarının 2016’da da önlemlerin alınmaması halinde devam edeceği değerlendirilmektedir.
   Irak Kürtleri Barzani liderliğinde bağımsızlıklarını ilan edebilir. AKP iktidarının tavrı kuşkuludur. Başika’daki TSK krizindeki dışında «Irak’ın toprak bütünlüğü»nü telaffuz etmedi.
   Son Söz: 2016 da “Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur!” dercesine zor bir yıl olacağa benzemektedir. Sorunların daha hafif atlatılabilmesi için iktidar, Genelkurmay gibi devletin kararlarında çok önemli “ortak akıl”a da güvenle danışabilmelidir. 

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com