Hataylı Hemşerilerimin Sorunları Nelermiş, Devam Ediyoruz! | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Hataylı Hemşerilerimin Sorunları Nelermiş, Devam Ediyoruz! 26.06.2015 11:30

Hataylı Hemşerilerimin Sorunları Nelermiş, Devam Ediyoruz!

Hataylı Hemşerilerimin Sorunları Nelermiş, Devam Ediyoruz!

Seçim kampanyası sırasındaki görüşmelerimizde dinlediğimiz ve iktidar olursak veya milletvekili olursak gündeme getirip çözmek için uğraşacağımız istekleri not etmiştim. Her ne kadar vekil seçilemesek de, bunları Hatay’ın yerel basınında yayımlatmaya başlamıştım. Bugün de kalanlarını gündeme taşıyorum. “Hataylıların Sesi” olacağız dedik bir kere.

  TOKİ’nin hilkat garibesi 1+1 konutları var. Bunları görünce insanlara hapishane yapmışlar ya da satmışlar diyesi geliyor insanın. Dörtyol’un Özerli Mahallesi’nde de yapmışlar. Güya sosyal konut! Güney illerinde balkonsuz ev olabilir mi? Yaz sıcağında bu insanlar balkona azıcık çıksa ne olur? Ya çamaşırların kurutulması? Tek kelimeyle bu 1+1’lerin projesini yapanın ve kontrol ettiğini sananların “yatacak yeri” bile yok! Yazıklar olsun.

  Aynı konutların karşısında 3+1 TOKİ konutları var. Balkonları da var, sitenin etrafında duvarı da. Ama 1+1 konut sitesinin etrafına duvar bile yapmamışlar. Sanki ABD’de siyahilerin kendi haline bırakıldığı “Getto”lar gibi olması isteniyor.

  Bu yerdeki vatandaşın sıkıntıları bunlarla da sınırlı değil. Elektrik abonesi olmakta sıkıntıları var. Sayaçları yok. Sosyal yardımlar çeşitli ilçelerden alınacak şekilde ayrılmış. Buradaki gariban vatandaş bir sosyal yardımı İskenderun’dan, bir diğerini Erzin’den, bir başkasını Antakya’dan alacak şekilde eziyet çekmeye zorlanmış.

  Bu “sosyal konutlarda” kalan dul kadınlardan bazılarının istekleri de “Bize 3 ayda bir 100 lira veriyorlar. Biz dilenci miyiz? Bunu en azından kocası ölenler ile çocuğu olan dul kadınlara verilen miktara (250 TL) yükseltsinler!” şeklindeydi.

  Kırıkhan’da Muharip Gaziler Derneği’ni ziyaretimde de haklı bir istekle karşılaştım. Çalışmaya başlamaları halinde Gazi Maaşı’ndan “Şeref Aylığı” adı altında verilen kısmı kalırken, asgari ücret kısmı kesiliyormuş. Bu uygulamadan muaf olmak istiyorlar. Muharip gazilerimizin bir diğer isyekleri de konut kredisi kullanmalarının önünün açılması. Yani ille de arsa vs gösterme koşulu olmaksızın konut kredisine izin verilmesi.

  İSDEMİR hissedarlarının isteği de, her ne kadar 13 yıldır eziyet edilircesine bekledikten sonra hisseleriyle ilgili netleşme başlamışsa da, kar paylarının hakkaniyet ölçüsünde belirlenip dağıtılmasıdır.

  Antakya’daki Ayakkabıcılar Derneği’nin isteği ise bir “Ayakkabıcılar Sitesi”ne sahip olmak. Buna ilaveten Hatay’ın da Gaziantep, Kocaeli, Bursa gibi bir sanayi bölgesi haline getirilmesi.

Antakya’nın Narlıca mahallesindeki kamyon ve Tır şoförleri de Karayolları üzerindeki kantarlardan şikayetçiler. Kantarların kalibrasyon hataları, yani bazılarının bozuk olması yüzünden haksız yere ceza ödediklerini söylüyorlar. Öyle ki, 5 kantarda normal iken, birinde kantarın farklı (fazla) tartması üzerine ceza ödüyorlarmış.

  Dörtyol’un Altınçağ mahallesi de artan hırsızlıktan şikayetçiler. Mahalle bekçiliği kalktıktan sonra mahallede muhtemel hırsızların kimler olacağı bilinemediğinden, caydırıcılın kalmadığını ve dolayısıyla hırsızlığın da arttığını belirttiler.

  Erzin’in Başlamış mahallesi de özellikle Büyükşehir Belediyesi haline dönüşen sistemden şikayetçiydi. DSİ vasıtasıyla damlama sulama imkanı istiyor. Altyapı, kanalizasyon, yenilenme isteyen elektrik şebekesi, oldukça bozulan yollar ve bu konulardaki denetime dikkat çekiyorlar. Başlamış’ın bir diğer önemli sorunu da, bölgede büyük ölçüde orman kesimi var. Bu kesimlerin denetimsiz yapılması, sağanak yağışlar sırasında sel felaketine sebebiyet verebiliyor.

  Dörtyol’un Kuzuculu mahallesinin oldukça yüksekte, yayla yolları üzerindeki Keçeli mıntıkası da Başlamış’takine benzer olaydan muzdarip. 2B sorununa ilaveten, yayla yollarının kenarlarında sel suları için kanal bulunmadığını, bu sebeple de yolların sel yatağına dönüşüp selle birlikte ev ve bahçelerinin zarar gördüğünü söylüyorlar.

  Son Söz: Görüldüğü üzere tüm bu sorunlar ya Hatay Valisinin, ya da onunla birlikte Büyükşehir Belediye Başkanının sorumluluk alanları içerisindedir. Hodri meydan beyler!
Prof.Dr. Celalettin Yavuz, cyavuz53@gmail.com, 25.6.2015

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com