İnsanlık ve Külfet Terazisinde Suriyeli Mülteciler | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>İnsanlık ve Külfet Terazisinde Suriyeli Mülteciler 28.09.2015 06:00

İnsanlık ve Külfet Terazisinde Suriyeli Mülteciler

İnsanlık ve Külfet Terazisinde Suriyeli Mülteciler

Suriye’deki yerinden yurdundan edilen insanların perişanlığı hem Türkiye, hem de Avrupa tarafından görülebilecek hale geldi. Aslında gözümüzün içine batırılırcasına vardı ama suni gündem yaratma uzmanı iktidar sayesinde bu büyük sorunu hemen unutuveriyorduk. Külfet demişken, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a göre Suriyeli sığınmacılara Eylül 2015’e kadar 7.6 milyar dolar civarında harcama yapılmış. Bunun sadece 418 milyon doları uluslararası yardım kuruluşları ile “zengin dost ve müttefik ülkelerden” gelmiş. Yani 7.2 milyar dolar sadece Türkiye’nin yükü. Sorun devam ettiğinden daha da binecek yükler var!

  Aynı dönemde Türkiye’de çadır ve konteyner kentlerde 258.977 kişi barındırılırken, 2 milyona yakın Suriyeli sığınmacı da İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere, çeşitli şehirlerde kendi hallerindedirler. Türkiye’de 2 milyon 225 bin 147 kayıtlı Suriyeli varmış.

 Türkiye’nin bu kadar Suriyeliyi barındırmasına karşın, onların çoğu Türkiye’den memnun da değil. Bir araştırma kuruluşunun yakın bir zaman içerisinde yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de kamp dışında kalan Suriyelilerin sadece %38’i Türkiye’de yaşamaktan memnunmuş. Yaşayabilecekleri ev bulabilenlerin oranı %75. Bu hesaba göre 550 binden fazla Suriyeli yaşayabilecek evden mahrum. %82’si iş bulmakta zorlanırken, %56’sı ülkelerine geri dönmeyi, %21’i Türkiye’de yerleşmeyi, %16’sı ise başka bir ülkeye göçmeyi planlıyormuş. Bu ülkelerin başında da Suudi Arabistan, Almanya ve Hollanda geliyor.

  Ancak diğer ülkeler gitmek o kadar da kolay değil. Nitekim geçenlerde bir gecede 600 Suriyeli yasa dışı yollarla geçince, Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, Türkiye sınırına bir hafta içinde 1.000 asker gönderme kararı aldı. Bulgar devriye görevlileri tespit edilen göçmenleri Türkiye’ye geri gönderiyorlar. Bulgaristan daha önce de 260 kilometrelik Türkiye sınırına 1.000’den fazla takviye polis göndermiş, 30 kilometrelik dikenli tel çekmişti.

   Hafta sonuna doğru Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan ve Slovenya sınırları göçmenlere karşı kapatıldı. Macaristan’da sınırlarda mültecilere karşı önlem almak maksadıyla yedekler bile celp edildi.

  Avusturya’nın Die Presse gazetesine göre, halen Türkiye’de Yunanistan ve Balkan ülkeleri üzerinden Almanya’ya gitmek isteyen yaklaşık 50 bin mülteci bulunmaktadır. Aynı maksatla Yunanistan’da bulunan ve Balkan ülkeleri üzerinden yoluna devam etmek isteyen mülteciler 30 bindir. Makedonya’da Sırbistan’a geçmek için 6 bin, Sırbistan’dan Macaristan’a geçmek isteyen 20 bin, Macaristan’dan da Avusturya ve Almanya gibi ülkelere geçmek isteyen 40 bin ila 80 bin arasında mültecinin olduğu tahmin edilmektedir. Sadece Avusturya’da Almanya’ya gitmek isteyen 40 bin mülteci bulunmaktadır.

  Eylül 2014 sonlarına doğru, bugünkü mülteci akınının yaşanacağını BBC’ye bir mülakatımda “IŞİD’in, Suriye’nin kuzey sınırındaki bölgelerde durdurulamaması durumunda yeni bir mülteci akınıyla karşılaşacağını” ifade etmişim. Yorumumun devamında “Türkiye`nin bunun altından kalkması mümkün değil. Bu yükü paylaşmakta ne ABD, ne Avrupa, ne de Arap ülkeleri hevesli görünmüyor. Hınç ve kişisel kinle dış politika yürütülmez. Bunun için Esad rejimiyle artık uzlaşma yolları aranmalıdır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu da yanlıştan dönmeli çünkü dış politikada mantık esastır. Uzlaşma zemini için de her şey hazırdır. Ortak düşman IŞİD’dir!” demişim.

  Buna itiraz eden de yok zaten. Ama Esad’la uzlaşma konusu hala ortada. Neyse ki Avrupa ülkeleri mülteci akınından dehşete düşünce, Esad’la uzlaşma konusu ortaya atılmaya başlandı. Bunu söyleyenlerden biri de Avusturya Dışişleri Bakanı Sabastian Kurz, buna ilaveten geçen yıldan beri Türkiye’nin istediği “Güvenli bölge” tesisini de savundu.

  Son Söz: Suriye iç savaşı her geçen gün bir taraftan Ege’nin serin sularına gömülen göçmenlerin felaketine sebep olurken, bir taraftan da Avrupalı ülkelerin göçmen krizinden ürkmesine meydan vermektedir. Artık mantık, sağduyu, ekonomi ve insanlık Esad’la uzlaşmayı işaret etmektedir. Acaba Erdoğan ve Davutoğlu’nun kişisel Esad karşıtlığı giderilebilir mi?

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com