Kıbrıs’a ‘Barış Suyu’ Stratejik Güç Olamaz mı? | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Kıbrıs’a ‘Barış Suyu’ Stratejik Güç Olamaz mı? 25.11.2015 12:00

Kıbrıs’a ‘Barış Suyu’ Stratejik Güç Olamaz mı?

Kıbrıs’a ‘Barış Suyu’ Stratejik Güç Olamaz mı?

21 Kasım 2015 günü Ankara’da “KKTC Su Temin Projesi ve Doğu Akdeniz’de Değişen Dengeler” başlığı altında bir çalıştay vardı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Eko Avrasya Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe Türkiye ve KKTC’den siyasetçi, bürokrat ve akademisyenler katıldılar. Her nedense siyasetçiler ve bürokratlar, buna “hegemonik bir amaç için değil!”, Rumlarla paylaşabileceğimiz bir “Barış suyu projesi!” dediler. Bölgesel gücüm, diyeceksin, ama gücünü göstermemezlikten geleceksin! “Stratejik güç” olduğunu göstersene!

  Bu ifadeyi kıymetli dostum, Girne Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ulvi Keser, açılışı yaptıktan sonra giden “önemli” şahsiyetlerden geride kalanların kafasına çaka çaka söyledi. Keşke bu “önemli” şahsiyetler de duyabilselerdi…

  Projenin basitçesi, Mersin ilinin Alaköprü’sünde ve KKTC’de de Geçitköy barajları arasında su transferi. 107 km’lik su borusu 1.600 mm çapında. 80 km’lik kısmı deniz altından askı sistemiyle taşınıyor. Alaköprü barajı yıllık 130 milyon m3 su topluyor. Bunun bir kısmı Anadolu tarafında sulama ve içme suyunda kullanılıyor. Kıbrıs’a ise yılda 75 milyon m3’ü nakledilecek. Bunun da yaklaşık yarısı içme suyu, yarısı da sulama maksadıyla kullanılacak. Sulama maksadıyla Güzelyurt’taki proje tamamlanmış. Daha doğuda bulunan Mesarya ovasının sulama projesi üzerinde çalışma devam ediyor.

  Yaklaşık 1.6 milyar TL’ye mal olan proje, yaklaşık 4 yılda tamamlandı. Projeyle KKTC’nin  2045-2050 yıllarına kadar su ihtiyacını karşılayabileceği düşünülmüş. 2020 yılında yeni bir destekle su miktarı arttırılacakmış.

  Askılı sistemle deniz geçiş sisteminde su boruları deniz yüzeyinden yaklaşık 250-280 m derinden geçiyor. Her bir borunun uzunluğu 500 m. Borular birleştirme (Y) yerlerinden şamandra ve ağırlıklarla sabitlenmeye çalışılmış. Ağırlıklar 1430 m’ye kadar deniz tabanına indirilerek oturtuluyor.

  KKTC’de 4 ayrı ana su dağıtım hattı var. Toplam 477 km’lik bu hatlardan Lefkoşe hattı bitmiş durumda. Güzelyurt, Gazi Magusa ve Dipkarpaz hatları da inşa halindeler.

  Kıbrıs’ta su hazneleri iyice kurumuş. Doğu Akdeniz’de iklim değişikliğiyle yağışlar %25 oranında azalmış. Yağışlar artan ölçüde daha da azalıyor. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra, 1976-1980 döneminde görevli olduğum TCG Erkin’le Magosa limanına her yanaştığımızda limandan su alırdık. 20 yıldır ise Kıbrıs’a Türkiye’den su için projeler üretildi.

  Proje gerçekleşmiş ama hala KKTC’de “Su yönetimi”nin nasıl ve kimler tarafından yapılacağı tartışılıyor. Oysa 4 yıldan beri proje devam ederken bu sorun giderilebilirdi. Belediyeler, KKTC Hükümeti’nin “Su Kullanım Yasası” ve Türkiye’nin önerdiği “Su İşleri Dairesi Denetim Sistemi” arasında karmaşa var. Türkiye’de de Hatay’ın “Büyükşehir” yapılmasıyla özellikle “su” konusunda yaşanan fırtınanın daha büyüğü KKTC’de mevcut.

  Proje, dünyada ilk ve bir mühendislik harikası olduğu söylenebilir. Ama asıl önemlisi, Rum-Yunan tarafı “1974’te Türkiye Kıbrıs’a asker getirdi ama asker gider, Türkiye de gider!” diyordu. Şimdi ise “Türkiye su getirdi, artık su da gitmez, Türkiye de gitmez!” diye düşünüyorlar. Haksız da değiller. Kullanılabilirse, “Barış suyu”, “Stratejik güç!” olacak!

  Son Söz: KKTC’ye “Barış Suyu” projesi, Genelkurmay’da Yunanistan Şube Md. olduğum 1999-2001 döneminde Dışişleri Bakanlığı Doğu Akdeniz Genel Müdürlüğü’nün üzerinde çalıştığı bir projeydi. Bu unutulmamalı!

  Barış Suyu’nun gerektiğinde Rum kesimiyle de paylaşılabileceği söylendi. Ama 2020’den sonra bu imkânsız. Suyun miktarı belli ve ancak KKTC’ye yetiyor. Keza boru hattının özellikle deniz geçiş safhasının güvenliğinin nasıl alınacağı konusu da boşlukta. Tabii buna bağlı olarak, hattın hasar ve bakım-tutumu da hala soru işaretleriyle dolu. Bunların da içinin doldurulması ve kamuoyuyla paylaşılması lazım. Türk tarafının bu sürdürülebilir güzel projesinin, gerektiğinde stratejik bir üstünlük olarak kullanılmasını ve KKTC’ye hayırlı olmasını dilerim!   


http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com