Kilis’e Düşen Havan Mermileri ve Hava Savunma Zafiyeti | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Kilis’e Düşen Havan Mermileri ve Hava Savunma Zafiyeti 15.04.2016 13:00

Kilis’e Düşen Havan Mermileri ve Hava Savunma Zafiyeti

Kilis’e Düşen Havan Mermileri ve Hava Savunma Zafiyeti

Başlığı görünce, hava savunmasını azıcık dahi bilenler, haklı olarak “Havan mermisiyle hava savunmasının ne ilgisi var?” der. Ama bugün bir gazete muhabiri son günlerde Kilis’e alışkanlık hale gelecek kadar sıkça düşen havan mermileri üzerine, bu mermilerin hava savunma zafiyetine bağlı olacağını düşünerek beni aradı. Önce hava savunması doktrini, sonra da Türkiye’nin hava savunma sistemi hakkında aşağıda özetlenen bilgileri verdim.

  Hava savunma sistemi kıtalararası balistik füzelere, uçaklara, kısa-orta-uzun mesafeli füzelere ve İHA gibi keşif cihazlarına karşı keşif cihazları (radar, uydu, diğer erken ihbar sistemleri), bombardıman ve av uçakları, uçaksavarlar, füzesavar sistemleri, ülke çapında hava üsleri-yol pistleriyle destekli olursa başarılı savunma yapılabilir. Kıymetli sanayi merkezlerinin, önemli ulaştırma hatlarının kavşak noktalarının, değerli silah sistemlerinin, akaryakıt depolarının da füze/uçaksavar sistemleriyle ayrıca donatılması esastır.

  Hava savunması öncelikle muhasım ülkenin hava unsurlarının etkisizleştirilmesiyle başlar. Yani önce düşmanın bombardıman uçakları ile yerden yere fırlatacağı balistik veya uzun-orta mesafeli füze rampaları-atma sistemlerinin kullanımının önlenmesi esastır. Şayet bunlardan bombardıman uçakları havada ise, havada iken imhaları planlanır. Ancak bombardıman uçaklarını koruyan av uçakları da olacağı için, av uçaklarına karşı mukabil hava harekâtı (kendi av uçaklarınla bombardıman ve gerektiğinde düşman av uçaklarına karşı harekât) uygulanır.

  Şayet av uçakları yetersiz veya etkisiz kalırsa, o zaman devreye yerden havaya füze sistemleri (SAM) devreye girer. Bunlar da uzun, orta ve kısa mesafelidir. Güdümlü füzeli hava savunma sistemlerine ilaveten uçaksavar topları ve kısa mesafelerde seyyar olarak (omuzdan atılan) “Stinger” gibi silahlar da vardır.

  Buraya kadar açıklananlara göre hava savunma silah sistemi denildiğinde; kendi savunma sorumluluğunu taşıdığımız sahada, düşmanın zararlı tüm hava vasıtalarını (uçak, güdümlü füze, uydu, erken ihbar sistemleri, hatta ileri hava kontrolörleri) zarar veremeyecek hale getirmek akla gelmektedir. Bunlara düşmanın hava alanlarını, yakıt depolarını, yol pistlerini, pilotlarını, hava taarruzuyla ilgili lojistik destek ve eğitim sistemlerini kullanamamaları da dâhildir.

  Gelelim Kilis’e düşen havan mermilerine. Şu an için havan mermilerini havada uçuş halindeyken düşürmek veya onlardan savunmak için en uygun savunma yolu, bu havanları ateşlendiği yerde vurmaktır. Bunu da ya bir kara operasyonuyla ele geçirerek, ya uzun menzilli top ve obüslerle ateşle yerle bir ederek, ya da bombardıman uçakları ile bombalayarak önlemek mümkündür. Tabii ki satıhtan satha güdümlü füze varsa, bunlarla da önlemek mümkündür. Bu ise bir “hava savunma” sistemi değildir.

  Türkiye, bu özetlenen balistik-kıtalararası füzelere, uzun-orta mesafeli klasik füzelere karşı entegre hava savunma sisteminden yoksundur. Bazı hava üsleri çağdışı kısa-orta mesafeli İngiliz Rapier füze sistemlerine sahiptir. 2012’de Suriye tarafından düşürülen bir Türk F-4 uçağının ardından NATO’dan Patriot hava savunma füze sistemi istenmişti. ABD ve Alman patriot bataryaları geri gitti. Ama halen İspanya bataryaları Türkiye’de.

  NATO, tüm Avrupa’yı kapsayan bir “Füze Kalkanı” projesine Türkiye’yi de dahil etti. Malatya Kürecik’te bu maksatla bir erken ihbar radarı kuruldu. Romanya’ya da balistik füze savar sistemlerinin (rampaların) yerleştirilmesi kararı alındı. Bu sistem, kıtalararası balistik füzeleri erken ihbarla öğrenip, uzayda imhayı öngörmektedir.

  Türkiye, ayrıca orta/uzun menzilli füzesavar veya uçaksavarlara havi hava savunma sistemi tedarikini planladı. En uygun şartları ve gelişen teknolojiyi de verme taahhüdü ile bir Çin firması teklif etti. Ama “NATO hava savunma sistemine ait bilgiler Çin’in eline geçer!” itirazı üzerine bundan vazgeçildi. Bu proje yıllardır AKP iktidarının ayağına dolaşan bir bağ gibidir.  

  Son Söz: Kilis’e düşen havan mermisi hava savunma sistemiyle değil, akılla önlenebilirdi. Ama Suriye politikasındaki akıl tutulması, bu aklın önüne geçti.

Prof.Dr. Celalettin Yavuz, 14.04.2016, cyavuz53@gmail.com  

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com