Rusya Nereye? | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Rusya Nereye? 24.12.2015 21:00

Rusya Nereye?

Rusya Nereye?

Rusya’nın neler yaptığı, Yayladağı’nda Türk F-16’sı tarafından bir uçağı düşürülünceye kadar pek bilinmiyordu. Oysa Karadeniz’de komşu olan bu ülke, 2013’ün sonlarından itibaren Ukrayna’yla ve Ukrayna üzerinden Batı ile amansız bir soğuk savaş yaşıyordu. Ama bir zamanlar nasıl ki Suriye Cumhurbaşkanı Esad’la aramız iyi iken, Esad’a ve Suriye’ye menkıbeler yağdırıyorsak, Rusya ve Putin’e de son aylar hariç aynı şekilde yaklaşıyorduk. Ama uçak olayından sonra “Sibirya Ayısı”nın hoyratlığını her gün biraz daha hissettik.

  Rusya, o günden beri hemen her gün gerilimi körükleyen açıklamalarıyla rahatsızlık vermektedir. Üstelik bunlar sadece Türkiye’den alımı yasaklanan domates, salatalık, kuru soğan, renkli lahana, brokoli, portakal, mandalina, nektarin, elma, armut, kayısı, şeftali, erik, üzüm, çilek, tavuk ve hindi eti, tuz ve karanfille de sınırlı değil.

  Yılın ilk 11 ayında Rusya Türkiye’den 704.6 milyon dolarlık meyve-sebze ithal etti. Rusya’ya 2014 yılında 1.18 milyar dolar tutarında canlı hayvan ve gıda maddeleri ihracat etmişiz. Bunları satmayı unutacağız belki de. Yasağı koyan Rusya’nın Türkiye ile ilgili yaptırımları şöyledir:

  • Merkezi Türkiye’de bulunan ve hukuken buraya bağlı olan firma ve kuruluşların Rusya’da güvenliği ilgilendiren alanlarda faaliyet yürütmesi yasaklanıyor.

  • 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarının, Rusya’da işe alınmasına yasak getiriliyor.

  • Türkiye’de üretilmiş belirli ürünlere Rusya’ya giriş yasağı var. Bu ürünler peyder pey Rusya hükümeti tarafından açıklanıyor.

  • Rusya’ya taşımacılık yapan araçlar, sıkı kontrol ve denetim altına alınıyor. Zaten ilk darbeyi bu sektör yedi. Türkiye’ye tur düzenlenmesine de engeller var..

  • İki ülke arasındaki charter seferleri de askıya alınıyor.

  • Rusya ile Türkiye arasında 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren vizesiz seyahat uygulaması askıya alınacak.

  • Karadeniz ve Azak denizindeki tüm limanlarda Türk bandıralı gemilere karşı güvenliğin arttırılmasını emrediliyor.

  Rus ordusuna ait savaş uçakları, Suriye’de sık sık sivil yerleşimlerine de ölüm yağdırmaya devam ediyor. 20 Aralık’ta da Suriye’nin İdlib ilinde mahkeme binasını hedef aldığı saldırıda 40 sivil öldü, 150 kişi yaralandı. Bu katliam sonrası İdlib yerel koordinasyon komitesi üyesi Firas Ebu Muhammed, AA’ya açıklamasında, Rus uçaklarının hedef aldığı bölgelerde IŞİD’in bulunmadığını, Rus saldırısına anlam veremediklerini söyledi.

  Suriye’de neredeyse her gün yaptığı hava harekâtıyla içerisinde Suriyeli Türkmenlerin de bulunduğu sivillere de ölüm yağdıran Rusya’nın Savunma Bakanı Sergey Şoygu, parlamentonun kapalı oturumunda, Esad kuvvetleri Fırat nehrine dayanana kadar rejim kuvvetlerinin destekleneceğini söylemiş. Rus Bakana göre, “Suriye’nin kendi sınırları içerisinde toprak bütünlüğünü sağlamasına yardımcı olmaya devam” edilecekmiş.

  Suriye’deki varlığını son haftalarda bir hayli arttıran Rusya, Kuzey Kutbu’nda (Arktic) da tahkimatını arttırmaktadır. Bu maksatla Rusya’nın kuzeyinde Kuzey Kutbu’na doğru uzanan Nowaja Semlja takımadaları ile Sibirya’nın kuzeyindeki Tiksi limanını S-400 hava ve füze savunma sistemleri de dâhil, savunma sistemleriyle tahkim etti.  Ağustos 2015’te BM’ye Kuzey Kutbu’ndaki doğal kaynakların sahibi olduğu konusunda bir mektup yazan Rusya, bu bölgede 1.2 milyon km2lik bir sahada hak iddiasında bulunmaktadır. 4.9 milyar tonluk fosil yakıt elde etme kapasitesinin bulunduğu sahada ayrıca ABD, Danimarka, Norveç ve Kanada gibi “sahildar” ülkeler de hak iddiasında bulunmaktadırlar. Yani kuzeyde de dondurucu gerilim var!

  Son Söz: Rusya ile ilgili yazılacak daha çok şey var. Görünen o ki, dünyanın tüm güçleri IŞİD’in üzerine havadan çullanacak. Diyelim ki IŞİD dağıldı, o zaman da Suriye’nin geleceği ne olacak? Ama Esad’ın geleceği konusu da bir diğer çatışma alanı! Rusya büyük oynuyor gibi!


http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com