Suriye’de ‘Rus Ruleti’ ya da Rus Çıkarı! | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Suriye’de ‘Rus Ruleti’ ya da Rus Çıkarı! 25.10.2015 12:30

Suriye’de ‘Rus Ruleti’ ya da Rus Çıkarı!

Suriye’de ‘Rus Ruleti’ ya da Rus Çıkarı!

Rusya, “ABD’nin 10 yılda yapamadığını, Suriye’de 10 günde yaptı!” diyen stratejistlere göre, durdu durdu ve turnayı gözünden vurdu. Bu değerlendirme biraz abartılı olsa da, gerçek şu ki Rusya, “Orta Doğu’da bir düzenleme varsa, Sovyetlerin mirasçısı olarak ben de varım!” dedi. Zaten varis olarak Libya ve Suriye’de kendisine bırakılan askeri üsler vardı. 2011 “Arap Baharı”yla Libya’daki üssünü kaybeden Rusya, “Suriye Baharı”yla Akdeniz’deki tek askeri üssünü de kaybetmek istemiyor. Bu maksatla her türlü riski göze alabilecek atakları yapıyor.

  Rusya, bu riski göze alırken, Baba Esad döneminden beri Orta Doğu’daki en yakın müttefiki Suriye’nin “kaşının gözünün hatırı” için değil, Rusya’nın çıkarları için yapıyor. “Rusya’sız Suriye sınırları belirlenemez!” diyor. Nitekim yakın bir zaman içerisinde Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, “Rusya’nın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı savunmak yerine, kendi milli çıkarlarını savunmak için Suriye’de savaştığını!” söyledi,

  Medvedev Rusya’nın Suriye’deki harekâtını savunurken, Çeçenistan ve Dağıstan’dan intikalle IŞİD’e katılan ve gelecekte Rusya’ya gelecek bu militanlara karşı bir bakıma “uzaktan savunma” yaptıklarını açıkladı. Medvedev de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘Teröristlerin Suriye’de yok edilmemesi durumunda Rusya’ya geleceği’ ifadesini hatırlatan konuşmasının devamında, “Rusya için gelecekte Suriye’nin IŞİD haricinde kimin tarafından yönetileceğinin bir önemi olmadığını” vurguladı.

   Rusya’nı Suriye’de artan etkinliğini arttırmasını eleştirenlere Medvedev ayrıca, Suriye’nin gelecekteki yöneticilerini belirleme hakkının da Suriyeliler olması gerektiğini ifade etti.

  Suriye’de Rus Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının ve Hazar Denizi’nde konuşlu 4 gemiden ateşlediği orta menzilli balistik füzeleri Suriye’deki Esad karşıtı hedeflere karşı kullanan Rusya, her ne olursa olsun Akdeniz’de emniyetle kullanabileceği bir üs ihtiyacından vazgeçmeyeceğinin işaretini çok güçlü şekilde verdi.

  Bunun için Esad rejimine ihtiyacı olduğunu da tekrar vurguladı. Rus hava harekâtı, sadece IŞİD’e değil, Esad rejimi karşıtı tüm muhaliflere (ÖSO dâhil) yöneliktir. Hedef seçimini de genellikle Suriyeli uzmanlardan almaktadırlar. Suriye’de Esad rejiminin geleceğini istemeyen Türkiye, S. Arabistan, ABD ve bazı Avrupa ülkeleri bu durum üzerine Rusya’ya “IŞİD dışında muhaliflere hava harekâtı yapmama”sı uyarısında bulundular.

  Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya için “Suriye ile sınırı bile yok, burada ne arıyor?” demesi ise ya bir devlet adamında rastlanmayacak cehalet, ya da yurt içinde kitleleri kandırmak için yeni bir aldatma manevrası olabilirdi. Rus devlet adamları “BOP Eşbaşkanı olduğunuz ABD’nin Suriye, Irak, Yemen, Mısır, İsrail, Libya, Tunus, Afganistan, Pakistan, Ukrayna’yla sınırları var mı da, bu bölgelerde fink atmaktadır?” dese, cevap verilebilir miydi?

  Rusya’dan hava ve füze desteği ile ABD, Türkiye, Körfez Ülkelerinin de desteklediği Esad muhaliflerine karşı stratejik üstünlük sağlayan Esad rejimi kuvvetleri, sıkıştıkları coğrafyadan tekrar genişlemeye başladılar. Bu üstünlüğü taktik sahaya da taşıyarak Hama, Humus, İdlib’e ilaveten Halep’te de kara harekâtına başlayan Esad rejimi, İran’ın gönderdiği kuvvetler ve Lübnan’ın Hizbullah gücüyle birlikte Suriye’de yeni bir sayfa açmak istemektedir.

  Türkiye, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’yı hedef alan “Eğer bizi kızdırırsa Rusya zararlı çıkar!” gibisinden ifadeleri, diplomasiyi bilen Rus devlet adamları tarafından sadece bıyık altından gülecek kadar dikkate alınmaktadır. Çünkü yarıya yakını sanayide kullanılan Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının %55’i Rusya’ya bağımlıdır. Asıl Rusya’nın kafası kızar da “Türkiye’ye doğalgaz vermiyorum!” derse ne olacağını tahmin bile edilemez!

  Son Söz: Rus Ruleti oynamadığı açıkça belli Rusya; Gürcistan, Ukrayna ve Suriye’de ABD’ye beklemediği karşılığı verdi. Tepişen atlar arasında “otlar gibi ezilmemek” için diplomasiyi, bölge dengelerini, “Bölgesel Güç” özelliğinin çapını bilerek, mantıkla hareket etmelidir. “Rus Ruleti” oynayanın Rusya’da değil, Türkiye’de olduğu görülmelidir!


http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com