Suriye ve ‘Yabancı Terörist Savaşçılar’ Kavramı | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Suriye ve ‘Yabancı Terörist Savaşçılar’ Kavramı 01.02.2016 10:00

Suriye ve ‘Yabancı Terörist Savaşçılar’ Kavramı

Suriye ve ‘Yabancı Terörist Savaşçılar’ Kavramı

27 Ocak 2016’da TOBB ETÜ’de düzenlenen ANAP dönemi bakanlarından Kurtcebe Alptemuçin’in başkanlığını yaptığı “Vakıf 2000”in “Suriye’de Neler Oluyor? Türkiye’ye Etkileri” bir panele katıldım. USAK Başkanı emekli Büyükelçi Özdem Sanberk, ODTÜ Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hüseyin Bağcı, AKP Milletvekili Prof.Dr. Vedat Bilgin, TOBB ETÜ Öğretim Üyesi DoçDr. Haldun Yalçınkaya, Hidropolitik Akademisi Başkanı Dursun Yıldız ve Araştırmacı Ediz Ekinci konuşmacıydı. Sanberk’in Orta Doğu tespitleri ve Yalçınkaya’nın “Yabancı Terörist Savaşçılar”ı ilginçti. 

   Sanberk 9 ayrı tespiti şöyleydi: (1) Suriye’de askeri yöntemlerle çözüm mümkün değildir. (2) Orta Doğu’nun bu bölünmüşlüğü içerisinde taraflar barışı sağlama konusunda uzlaşma zemininde buluşmaktan çok uzak veya barışı sağlamaya katkı sağlayamamaktadırlar. (3) Bölgede Batı ve uygarlığına karşı düşmanlık hâkimdir. Bu IŞİD ideolojisinin desteğiyle beslenmektedir. (4) Bölgenin “Arap Saçına” dönen bu haline ABD’nin 2003 Irak müdahalesi sebebiyet verdi. ABD, bölgeden “Bana ne?” diyerek sorumsuzca çekilemezdi.
   (5) Orta Doğu’da aynı zamanda büyük bir ekonomik çöküş de mevcuttur. Bu çöküşler insani boyuta dayandı ve tarihin en büyük göçlerinden birini yarattı. (6) BM’nin 5 Daimi Üyesi ve Almanya ile “Uranyum Zenginleştirmenin Kontrolü” anlaşmasını yaptıktan sonra uluslararası yaptırımlardan kurtularak rahatlayan İran, ABD ve Rusya’dan sonra özellikle Irak-Suriye-Lübnan ekseni olmak üzere, Orta Doğu’da en büyük etki yaratan ülke haline geldi.
   (7) Orta Doğu’da Sünni-Şii mezhep çatışması riski tehlikeli boyuta ulaştı. (8) Suriye-Irak’taki mevcut gelişmeler sonucu Filistin Meselesi gözden ve gündemden iyice düştü. İsrail rahat bir manevra alanı bularak baskıyı arttırdı. (8) Rusya, deniz ve hava kuvvetleriyle Suriye’ye yerleşti. Hem kuzeyde, hem de güneyde “gerilim yaşadığımız” nükleer güce sahip bir komşumuz oldu. (9) PKK terör örgütü, Suriye ayağı PYD’nin IŞİD dışında hemen her kesimden destek bulmasıyla yeniden teröre başladı, Türkiye’de iç istikrarı bozdu. PYD sayesinde daha geniş bir bölgeye yayılarak daha da fazla uluslararası hale ulaştı.
   Doç.Dr. Yalçınkaya Suriye iç savaşına güvenlik boyutu, hatta IŞİD bağlamında terörist profillerinin yeni görünümü açısından yaklaşan bir resim çizdi. Sorun aslında IŞİD değil, onun çok daha ötesindeydi. Yani IŞİD’in elinden Suriye ve Irak alınsa, IŞİD elebaşıları yakalansa dahi IŞİD ve benzeri radikal örgütler devam edebilirdi.
   Yalçınkaya IŞİD ve el-Kaide ile türevi radikal örgütlere diğer ülkelerden katılan teröristler için son dönemlerde “Yabancı terörist savaşçılar” (Foreign terrorist fighters) denildiğini ileri sürdü. Henüz terör üzerine çalışan kurumlar ve uzmanlar arasında böyle bir genelleme yoktur. Ancak daha önceleri “yabancı terörist, dışardan gelen militan” gibi ifadeler kullanılırken, 100’ün üzerinde ülkeden zaman zaman 30 bini bulduğu söylenen ve IŞİD’e destek veren bölge dışı teröristler için “Yabancı terörist savaşçılar” diye, yoğun olarak yazıldığı da bir gerçektir.
   Bunların tamamı terör olayına karışmasalar da IŞİD’e katıldıkları için aynı adı almaktadırlar. Terör olayına karışmamaları, gelecekte katılmayacakları anlamına gelmemektedir. İnancına uygun bir ülkede yaşamayı (Türkiye gibi) seçebilmektedirler. İslam karşıtı olduğunu gördüğü bir ülkede, tek başına (canlı bomba gibi) bir katliam da yapabilmektedir.
   IŞİD bitirilse dahi, el-Kaide türevi terör örgütleri gibi yeni radikal örgütler, bu dünyanın her tarafından gelen IŞİD müritleri tarafından kurulmaya devam edecektir. Bu tür terör örgütleriyle mücadele konusunda dünya çare üretmekten, ürettiği çareleri yasal mevzuata dökmekten çok uzaktır. Öneriler içerisinde “niyet” bile suç unsurudur zira!
   Son Söz: Bu sütunlarda IŞİD’in tehlikeli olmasının yanında, PKK konusunda yararlanmadığı tecrübe varsa da, IŞİD konusunda tecrübesiz ve gerekli uzmanlardan yoksun olduğunu sıkça yazmıştım. Görünen o ki, diğer ülkeler de farklı değil. O halde IŞİD ve benzeri terör örgütlerine karşı küresel bir mücadele ve işbirliği şart. Sahi, kaç üniversitemizde terörle ilgili bir ders var?

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com