Terör Neden Çoğunlukla İslam Ülkelerinde? | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Terör Neden Çoğunlukla İslam Ülkelerinde? 13.07.2016 14:30

Terör Neden Çoğunlukla İslam Ülkelerinde?

Terör Neden Çoğunlukla İslam Ülkelerinde?

Terör Neden Çoğunlukla İslam Ülkelerinde?

    Prof.Dr. Celalettin Yavuz, 9.07.2016, cyavuz53@gmail.com
   Bu sabaha karşı Irak’ın Selahaddin vilayetinde hac farizesi sırasındaki Şii Müslümanlara karşı IŞİD katliam yapmış. 50 masum insan öldü, 70 civarında yaralı var. Bu ise dünyanın ve Türkiye’nin umurunda değil. İnsanlığın çivisi çıkmış çünkü! %95’i Müslüman Irak, 2012 yılından itibaren dünyada küresel terörün cereyan ettiği ülkeler sıralamasında 1’nci. 2’nci sırada Pakistan ile Afganistan, 4 ve 5’nci sıralarda Nijerya ile Hindistan değişmeli olarak oturmuşlar. 2015 yılında en fazla terör olayının gerçekleştiği ilk 10 ülke arasında Müslüman olmayan 4’ncü ve 7’nci sıradaki Hindistan ve Filipinler var. Hindistan ise Pakistan’ın ardından en fazla Müslümanın yaşadığı ülkedir. Terör, İslam ülkelerinde kısacası…
   Burada “Terörün kaynağı İslamiyet!” diye bir anlayışta değilim. Aksine İslamiyet’i “terör odağı” gibi göstermeye başlayanlara karşı, İslamiyet’i savunmamız gerektiğine inanıyorum.
   İşimiz kolay değil! Her ne kadar Fransa ve ABD gibi ülkelerdeki terör olayları ses getiriyorsa da, bu olaylar “11 Eylül 2001 hariç”, diğerleri yanında devede kulak gibidir. 2 Temmuz 2016’da Bağdat’a bağlı Karrada Dahil bölgesinde meydana gelen IŞİD saldırısında en az 250 masum insan katledildi. Ne yazık ki dünya “liderleri” ve Türkiye’yi yönetenler gıkını çıkarmadılar.
   Geçen hafta bir diğer İslam ülkesi Bengladeş’te teröristler 22 rehineyi bıçakla keserek katlettiler. Birkaç gün önce Suriye’de IŞİD’in saldırısıyla en az 25 masum insan hayatını kaybetti. Bunlara ilaveten Türkiye’de, Mısır’da, Ürdün’de, Libya’da, Nijerya’da, Mali’de, Somali’de velhasıl hemen hemen %90’ın üzerinde İslam ülkelerinde terör durdurulamıyor.
   2015 yılı terör olaylarında ilk 10’daki 8 ülke ve 200 milyonun üzerinde Müslüman’ın yaşadığı Hindistan dikkate alınırsa, Müslümanların şapkayı öne koyup düşünmesi gerekmez mi?
   Hele de IŞİD, Boko Haram, el-Kaide ile türevleri (el-Nusra vb) ve PKK gibi küresel/yarı küresel terör örgütlerinin “İslam” ülkelerinden, Müslümanlar arasından çıktığı, elemanlarını %99’un üzerinde Müslümanlardan devşirdiği dikkate alınırsa, düşünmenin ötesine geçmek gereklidir.
   Konuya Türkiye açısından bakalım: Şu an için Türkiye’ye tehdit teşkil eden terör örgütleri PKK, IŞİD, DHKP-C ve el-Kaide’dir. Bu örgütler ne yazık ki özellikle Mart 2011 ortalarında Suriye’de “Arap Baharı” patladıktan sonra ivme kazandılar, hatta patladılar.
   “Esad gitsin de ne olursa olsun!” veya “Düşmanım Esad’ın düşmanı dostumdur!” şeklindeki sığ ve öngörüsüz politika sonucu Suriye’de IŞİD’in semirmesine istemeden de olsa destek olduk. IŞİD’e katılmak için akın eden “Yabancı Terörist Savaşçılara” otoban görevi yaptık.
   Ilımlı İslam diyerek, Yakın Doğu’daki bazı marjinal akımları “terörist olup olmadıklarını” incelemeden destekledik. Şii kuşağını delmek için bunu “olmazsa olmaz” olarak gördük. Ama terörün dini, imanı, vicdanı, milliyeti, mezhebi yok! Gün geldi, bizi de en acı şekilde vurdu.
   “Eyy Amerika, eyy NATO, eyy AB, eyy BM…” diye hala bağırarak diplomasi yaptığını zannederek Türkiye’ye en büyük zararı veren devlet adamlarının dar düşünüşü, miyop diplomasi anlayışı, doğruları gördüğü halde bunu açıklama erdemini gösteremeyen bir yığın “Boşdanışmanlar” sayesinde hem Türkiye, hem de İslam âlemi terörden büyük zarar görmektedir.
   Dün PKK terörünü “Terör değil, Kürt meselesi” deyip yanlışlığa düştük. IŞİD ve el-Nusra’yı “Bunlar Alevi-Nusayri Esad rejimine karşı çarpışan Sünni mücahitler!” diye destek verdik. “Türkiye irtica tehdidi altında!” diyenleri Balyoz, Ergenekon vs ile hapse tıkıp görevlerine son verdik. Ardından da zülfü yâre dokununca “Bu Paralel bile değil, aksine terörist!” dedik…
   Son Söz: Terör, ne yazık ki İslam ülkeleri ağırlıklı çıkıyor. Elbette bunu körükleyen “gayrı Müslimler” vardır. Ama acaba biz Müslümanlar çocuklarımızı iyi yetiştirebiliyor muyuz? Bu işi Türkiye ve İslam İşbirliği Teşkilatı olarak çözmeye çalışmalıyız. Çocuklarımızı teröre yönlendiren eğilimlerin sebebini bulmalı, daha sonra da diğer ülkelerden destek aramalıyız! Küreselleşme, İslam dünyasında farklı anlaşıldı. Ahlak ve insanlık anlayışı değişti.

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com