Terör Tekrar Metropollere mi Yöneliyor? | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Terör Tekrar Metropollere mi Yöneliyor? 17.10.2016 14:00

Terör Tekrar Metropollere mi Yöneliyor?

Terör Tekrar Metropollere mi Yöneliyor?

Ekim 2016’nın ilk haftasında en büyük 2 ilimiz İstanbul ve Ankara’da terör hareketliliğini fark ettik. İlki İstanbul’da Yeni Bosna’da 10 kişinin yaralanmasına sebebiyet veren motosikletle “patlatma” terörüydü. Faillerin PKK terör örgütünün “TAK” adlı uzantısına aitler. PKK’nın motosikletle yeni terör taktiğine mi başvuruyor diye düşünürken, 2 gün sonra Başkent Ankara’da sabahın ilk saatlerinde 2 canlı bombanın kendilerini patlattığı duyuldu. Ankara’da ikamet eden biri olarak polisimize teşekkürler. Ama terör neden 2 büyük ilimizde?

  İstanbul ve Ankara, hiç kuşkusuz ki teröre karşı en iyi şekilde korunmaya çalışılan 2 büyük metropolümüz. Ankara hem başkent olarak devlet yönetiminin prestiji açısından önemli, hem de Türkiye’nin en kalabalık 2’nci kenti.

  İstanbul ise hem uzun yıllar Türk ve İslam dünyasına merkezlik (Osmanlı döneminde) yapmış olması, hem de tarihi ve kültür değerleriyle dünyanın her yerindeki kültürlü insanların mutlaka görmek isteyeceği bir hazinemiz. Buradaki herhangi bir terör olayı da devlet yönetiminin prestijine büyük darbe vurur.

  İki ilin de ülke ekonomisine katma değeri büyük. Ama terörle mücadelede esas olan bu “çok değerli” olma özellikleri değildir kuşkusuz ki. Yurdun her karış toprağında olduğu gibi, Anayasa gereği bu illerdeki vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlama düşüncesidir.

  Oldukça yoğun ve titiz çalışmalara rağmen her iki ilimizde de terörle mücadelenin surlarında nadir de olsa gedikler açılabilmektedir. Çünkü bu kadar yoğun nüfusun bulunduğu yerlerde teröristlere yardım ve yataklık yapacak mihrakların bulunması kolaydır.

  Bugünlerde iki büyük ilde görülmesinin bir diğer sebebi de kırsalda yapılan kora kor mücadele sonucu bunalan PKK terörünün büyük illerde bir “zafer” düşüncesi olabilir. Üstelik Türkiye turist kaybına uğramışken, bu kayba terörle bir büyük darbe daha vurmak isteyebilir. Çünkü terör, yarattığı dehşet ve korkudan beslenmektedir.

  Bir zamanlar PKK teröristleriyle Kürt vatandaşını ayırt edemeyen gafiller ne yazık ki bunu göremeyip, “Açılım” ve “Çözüm süreci” yanlışlığıyla Türkiye’yi tarihinde olmadığı kadar büyük ölçüde terör bataklığına soktular! Bedeli, şehitlerimiz-gazilerimiz ve ekonomik kayıplarla milletimizce ödenmektedir.

  10 Ekim’de Rusya Devlet Başkanı Putin’in planlı Ankara ziyareti var. Ankara’daki canlı bombalar acaba Putin’i caydırmak için miydi? Ya da tam da Putin’in bulunduğu günde Ankara’yı 2 yıl sonra bir kez daha kana bulayarak, Putin’in ziyareti sebebiyle AKP iktidarının yurtdışında azalan imajına bir darbe daha mı vurulması düşünülmektedir?

 10 Ekim 2015’te Ankara’da gar yakınında yaşanan Türkiye’nin en büyük terör olayının yıldönümü de geldi çattı. Hatta bu günden 2-3 gün önce Ankara Valiliği’nin kararıyla toplu gösterilere ve yürüyüşlere yasak getirildi. Muhtemeldir ki bu yasağın altında terör tehdidine ilişkin “İstihbarat” girdileri vardır.

  Türkiye, tarihinde olmadığı kadar büyük bir terör tehdidi altındadır. Ne yazık ki PKK, IŞİD ve FETÖ gibi bu 3 büyük tehdidin büyümesinde ve semirmesinde son yıllarda Türkiye’yi yönettiğini zannedenlerin çok büyük ihmali, gafleti ve vebali var. Ama bu suç nasıl olsa iktidara aittir diyerek, terörle mücadeleden kaçınmak da olmaz! Çünkü bu sıkıntı, kimin vebali olursa olsun hepimizin sorunudur. Bir taraftan eleştirirken, diğer taraftan da terörle mücadeleye yardımcı olmak bir “vatani” görevdir!

  Terörle mücadelede fiziken yardımcı olamasak da, tecrübe ve bilgilerimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Terörle mücadele konusunda yapılması gerekenleri bıkmadan usanmadan hatırlatıyoruz. Bu hatırlatmaya da devam edeceğiz. Çünkü başka Türkiye yok…

  Son Söz: Metropollerde terörün barınmasında yabancı ülke yardımları önemlidir. Terörle mücadelede yurtiçinde olduğu gibi, yurtdışında da işbirliği esastır. Bu sebeple en azından terörle mücadele sona erene kadar dünyaya kafa tutmayalım. Zaten dinleyen de yok!

Prof.Dr. Celalettin Yavuz, 9.10.2016, cyavuz53@gmail.com

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com