Türkiye, Vekâlet Savaşı Yaşanan “Zayıf Ülke” mi?  | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Türkiye, Vekâlet Savaşı Yaşanan “Zayıf Ülke” mi? 14.01.2016 23:20

Türkiye, Vekâlet Savaşı Yaşanan “Zayıf Ülke” mi?

Türkiye, Vekâlet Savaşı Yaşanan “Zayıf Ülke” mi?

   12 Ocak 2016’da İstanbul’un göbeği Sultanahmet Meydanı kan revan içerisinde bırakıldı. İlk belirlemelere göre 9’u Alman turisti olmak üzere, en az 11 kişi öldü. 15’ten fazla yaralı var. Bir kanlı terör olayı ve failini başka kimse kalmamış gibi ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklıyor. “Suriye uyruklu” diyerek başlıyor teröristi açıklarken. Aslında Erdoğan da biliyor ki, bu intihar teröristi ya el-Kaide, ya da benzer saldırıları tertipleyen IŞİD (onun tabiriyle Daeş)’dir.

   Bir diğer evlere şenlik açıklama da Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’tan şöyle geldi: “Bu saldırının Suriye’de 5 yıldır devam eden iç çatışmanın ve iç çatışmanın devamında artık ikince safhada perde almış olan vekâlet savaşlarının Türkiye`deki bir yansıması olduğunu tahmin ediyoruz. Suriye’de iç savaş önce iç savaş olarak başladı. Ardından onlarca farklı terör örgütü bir takım bölgesel ve küresel güç olma iddiasındaki taraflar tarafından beslendi ve vekâlet savaşları son derece acımasız ve kanlı bir safhaya geldi. Hiç şüphesiz Suriye’deki bu vekâlet savaşlarının Türkiye’ye bir yansıması ihtimali mevcuttur. Bunların hepsini araştıracağız, detaylı olarak bunların üzerinde çalışacağız!”
   Daha sonra Başbakan Davutoğlu’nu da duyma fırsatımız olabildi. Her ne kadar daha önceleri istemiyor olsaydı da, son zamanlarda Başbakanlık yapamadığının farkına varmış olacak ki, “Başkanlık” sisteminin bir numaralı savunucusu haline gelen Davutoğlu, “Saldırının failinin yabancı uyruklu bir DEAŞ mensubu olduğunu şu anda biliyoruz. DEAŞ terör örgütüne karşı verdiğimiz mücadeleyi de bundan sonra da aynı kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bütün terör örgütlerine olduğu gibi DEAŞ’a karşı da yürüttüğümüz mücadele hiçbir şekilde geri adım atmayacağız!” şeklinde suya sabuna dokunmayan ifadeler kullandı.
   Burada dikkati çeken en önemli husus; Numan Kurtuluş’un “Suriye’deki iç çatışmanın devamında vekâlet savaşlarının Türkiye’deki bir yansıması olduğu” yönündeki değerlendirmesidir.
   Şayet “vekâlet savaşı” Türkiye’ye de ulaştıysa, iktidar kına yaksın. Hiçbir tehdidin bulunmadığı Suriye’deki “Arap Baharı” ateşine, “Esad sözümüzü dinlemedi!” diyerek benzin döküp azdıranlar şimdi versin cevabını. Suriye’deki iç savaş aslında epeydir Türkiye’de de yaşanıyor. En azından 11 Mayıs 2013’te, Türkiye’de o güne kadar yaşanmamış derecede büyük terör olayı Reyhanlı’yı vurduktan sonra bunu rahatlıkla iddia edebiliriz.
   “Vekâlet Savaşı”, dünyada “zayıf devletler” (weak states veya failed states) diye bilinen ülkelerin topraklarında yaşanır. Vekâlet savaşları 20’nci yüzyılda önce 1930’lu yılların 2’nci yarısında İspanya’da yaşandı. Hitler yanlısı Franco ile Sovyet yanlısı komünist-sosyalist gruplar arasında geçti. II. Dünya Harbi’nden sonra da Yunanistan’da iki kutup arasında yaşandı.
   Vekâlet savaşları Afrika’da Angola’da, Uzakdoğu’da, Latin Amerika’da iki kutuplu dünyanın liderleri 2 ülkenin (ABD ve Sovyetler) desteklediği taraflar arasında yaşandı. Türkiye’ye en yakın vekâlet savaşları Arap-İsrail Savaşları sırasında gerçekleşti.
   IŞİD’in ne kadar tehlikeli olduğunu, Temmuz 2015’te Suruç ve ardından Tren Garı/Ankara’daki teröründen sonra yazılarımla açıklamıştım. Türkiye, 1990’lı yıllarda PKK terörüne karşı engin tecrübeler kazanmıştı. AKP iktidarı PKK’yla yarım yamalak mücadelede bile bunları unuttu. IŞİD’le mücadele konusunda tecrübemiz de, tecrübeli uzmanımız da yok. Devleti bu tip kriz ortamında yönetecek devlet adamı ise zaten yok!
   Terörle mücadele edecek ülkeler, öncelikle komşuları olmak üzere, terörle mücadelede işbirliği kararlılığı ve samimiyeti içinde olur. Ama Türkiye`yi yönetenler tam tersine, adeta terör ateşine benzin döksünler diye neredeyse tüm dünyayı karşısına alıp düşman yaptı.
   Son Söz: Hükümet de terörle mücadelede, terör çeşitleri de dikkate alınarak neler yapılıyor, bunu çok iyi inceleyip yürürlüğe sokmalıdır. Ama her şeyden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümetin işlerine karışmamalıdır. Karıştıkça ortalık daha beter çalkalanmaktadır. Türkiye, içinde ve sınırlarında yangın varken, enerjisini “Başkanlık sistemi” için harcamamalıdır.

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com