.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>"Dörtyol Hatay`ın en büyük Köyüdür" 06.01.2015 00:00

"Dörtyol Hatay`ın en büyük Köyüdür"

İLK KURŞUN`un atıldığı Dörtyol`a dışarıdan biri gelse diyeceği sanırız şu olurdu: "Dörtyol Hatay`ın en büyük Köyüdür!"

Şehir denildiğinde hemen hemen hepimizin aklında beliren belirli göstergeler var.

Meydan, çarşı ve yollar...

     Elbette bunların yanısıra sosyal yaşam alanları,  Otogar, Hal, Kültür Merkezi, Spor Sahaları, Parklar, şehrin dokusunu yansıtan mekanlar da bunlara eklenebilir.

     Açıkçası bugün şiddetini arttıran yağmur ve ona eklenen fırtınada çok fazla endişelendik.

     Zira geçtiğimiz aylarda Erzin`de meydana gelen sel felaketinin izleri halâ zihnimizde taze olarak durmakta.

Sabah saatlerinde 3 arkadaşımızla birlite yağmurluklarımızı giyip dolşatık...

     Saat meydandan PTT`ye gelene kadar gelene kadar "zıp zıp oynadık" eski günleri yâd etmiş olduk diyecektik ama, herkez aynı oyunu oynamaktan memnun değil.

     Karahasan Paşa Ortaokulu yolu zaten araç trafiği ile boğulmuş çift şerit park nedeniyle "uzun ince bir yoldayım" şakısını aklımıza getirdi.

    OTOGAR girişi  "kanu" sporunu sevenler tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor. "Aquara Park" ın minyatürü gibi.

    Sahil yoluna gidene kadar yollardaki açılan oyuklar KÖSTEBEKLER`inde yaşam alanlarının  genişliğini bizlere gösterdi ve birer hayvan sever olarak mutlu olduk.

   BARINAK girişne geldiğimizde ise adına yaraşır bir şekilde 30 cm. suyun içerisinde girdik. Tekneler çekiliyordu. "Barınaktak görüştüğümüz balıkçılar önlem almamıza ragmen şu ana kadar 3 tekne battı" dediler ve eklediler  "BARINAĞIN REVİZE EDİLMESİ" gerektiğini söylemekten bıktık"...

Barınaktan çıktık Dörtaş girişi kapalı. Herhangi uyarıcı bir levha işaret yok!

    E-5`i dolaşarak Öğmeiş tarafına da bakalım dedik ancak hem girişinde çamura saplanıp kaldık. Dörtyol Belediye ekipleri yardımımıza çabucak yetişerek mahsur kalmaktan kurtardılar.

    Yeşilköy`de tarım işçilerinin kaldığı çadırların su birikintisi içinde kaldığını öğrenip soluğu su dolu tarlalarda aldık ki orada da Dörtyol Belediyesi`nin iş makinaleri teyakkuz halinde çalışmakta idi.

    Yeniköy, Kuzuculu, Altınçağ`ın bir çok yerinde yoldaki bol oyuklar ve hemen emen her köşedeki su birikintisi bizlere şunu apaçık gösterdi: "DÖRTYOL KOCA BİR KÖYMÜŞ"

    DELİÇAY VE ÖZERLİ Köprülerinde şimdilik bir felaket yaşanmıyor olması bizleri sevindirirken, Dörtyol Kaymakamlığı olası bir tehlike için "kriz masası" kurarak çalışmalara başladığı haberi geldi.

    Şehir merkezine tekrar geldiğimizde ise AKBANK önünden Belediye istikametine doğru çökmüş parke oyukları "BÖBREĞİNDE TAŞ OLANLAR" için ele geçmez bir parkur halinde durmakta.

    ÖZEL Cadde ise Migros önüne kadar bozuk zemin ve kaldırımlarıyla "YANLIŞ" olan herşeyi içerisinde barındıran bir örnek olarak durnaktaydı.

    SONUÇ:
Dörtyol bu hale birden bire gelmedi mutlaka. Ancak Büyükşehir yasası sonucunda kapanan belde belediyeleri çok ama çok arayacağımız aşikar.

Hatay`dan Dörtyol`a müdahale edilene kadar ya maazallah ya can kaybı ya da ciddi manada bir felakein olması gerekmekte.

     Hakkını teslim etmekte yarar var, Dörtyol Kaymakamlığı kriz masası kurarak, Dörtyol Belediyesi Fen işleri ekipleri ile birlikte sahada gezerek yerinde tespit ve müdahalelerle, var olan sıkıntının felakete dönüşmemesi için canla başla çalıştılar ancak bu sadece durumu kurtarmaya yetebiliyor.

    Vatandaşın kapısını çalacağı kurum 1 tane iken nufüsu ve yerleşkesine bakınca, üstelik birde buna Büyükşehir Bölgesi, Dörtyol Belediyesi Bölgesi diye bir de ayrım gelmişken çözümsüzlüğün kısır döngüsü ile karşı karşıya kalıveriyoruz.

     Tüm siyasileri ve kurum yetkililerini tenzih ederek. İLK KURŞUN`un atıldığı Dörtyol`a dışarıdan biri gelse diyeceği sanırız şu olurdu: "Dörtyol Hatay`ın en büyük Köyüdür!"

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com