Dörtyol`dan Teknoloji Fakültesi Gidiyor! | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Dörtyol`dan Teknoloji Fakültesi Gidiyor! 08.09.2016 22:00

Dörtyol`dan Teknoloji Fakültesi Gidiyor!

Teknoloji Fakültesinin İskenderun`a taşınacağı haberi cenaze haberi kadar bile duyulmadan morallerimizi bozmaya yetti.

Teknoloji Fakültesinin İskenderun`a taşınacağı haberi cenaze haberi kadar bile duyulmadan morallerimizi bozmaya yetti.

Sadece 5 İdari personelinin bulunduğu İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Fakültesi bin bir emekle kuruldu ve uzun uğraşlar ve mücadeleler sonucu ( hem siyasi hem de akademik) dönemin Dörtyol Kaymakamı ve şimdiki İskenderun Kaymakamı Hacı Hasan ÖZYİĞİT başta olmak üzere siyasi partiler ve STK`ların sahiplenmesiyle Dörtyol`a kazandırıldı.

Öncesinde Mustafa kemel Üniversitesi bünyesinde kurulan ve daha sonra yeni bir üniversite olarak açılan İSTE (İskenderun Teknik Üniversitesi) büyesine katılan Teknoloji Fakültesi 80`li yılların ardından ilçede kurulan tek Fakülte olma özelliğini taşımış ve büyük bir seviç oluşturmuştu.

Peki kazandırıldı da içlere sindi mi?
Mazeretler ve burun kıvırmalar sona erdi mi?

Önceleri Teknoloji Fakültesine yer sorunu gündeme geldi ve 1 yıl heba oldu.
2. yıl da ise geçici de olsa Teknoloji Fakültesinin açılması için  Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası kendi yerleşkesinden yer teklif etti kabul görmedi. Dörtyol Belediyesi yer gösterdi kabul görmedi...

En nihayetinde Büyükşehir yasası ile mahalle konumuna düşen Yeşilköy Belediyesinin hizmet binası Teknoloji Fakültesi için tahsis edildi.

Birkaç akademik ve 5 idari personelle kuruluşu gerçekleşti ve Dörtyol`da İskenderun teknik Üniversitesi`ne bağlı Teknoloji Fakültesi eğitime başladı.

Uçurtma şenlikleri başta olmak üzere bir çok etinlikle Dörtyol MYO ilçeye sosyal ektivite ve öğrencinin ilçeye kazandırılması adına kendi ölçeğinde katkılar sundu ancak Teknoloji Fakültesi`nden ses seda yok.

YÖK Başvuru Ofisi Teknoloji Fakültesinde yer almasına rağmen yeterince tanıtılmadı. 
Teknoloji Fakültesi`nin İskenderun`a taşınma isteği birilerinin aklına mıh gibi çakılırken adeta gelinini istemeyen kaynana misali bina ve akedemik personeli öylece hapsoldular. İSTE Rektörlüğü de Dörtyol`a ilgisizliğini "gelinini istemeyen kaynana" misali sürdürmeye devam etti desek abartmış olmayız.Üniversite ve Fakülte ne demek? Hatırlatalım..

Üniverite ve Fakülte demek, öğrenci demektir.
Daha fazla kültürel aktivite demektir.
Ekonomiye katkı demektir.
Şehrin vizyonunun en önemli parçası ve gelişmişliğinin ölçütlerinde olmazsa olmazı demektir...

Enerji Sistemleri Mühendisliği
İmalat Mühendisliği
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 
gibi önemli bölümleri içerisinde barındıran Teknoloji Fakültesi, Demir ve Çelik sektörünün kalbi olan bir bölgede bölümlerini ve Fakültesini yeterince tanıttığını söylemek sanırım hayal olur.

Bu ilgisizliğin sonucu ve de öğrencilerin Teknoloji Fakültesine yeterli tercihin olmaması sonucunu doğurdu. 
Eee sen tanıtmazsan, önem vermezsen, daha doğrusu vizyonun yetmez ise böyle bir Fakültenin olduğunu ne bölge bilir ne de ülken.

Ve son durum:
Teknoloji Fakültesi İskenderun`a taşınıyor.
Bu kayıp Dörtyol`un vizyon kaybıdır.
Bu kayıp Dörtyol`un kültürel ve eğitim kaybıdır.
Dahası bu büyük bir AYIPTIR!

Şimdi bölge Milletvekilleri başta olmak üzere İSTE Rektörlüğü başta olmak üzere bu üvey evlat muamelesinin bir an önce sona erdirilmesini talep etmeli.
Türkiye`nin birçok ilinden büyük olan ve 120 bin nüfuslu Dörtyol`dan Fakülteyi yangından mal kaçırırcasına İskenderun`a taşınmasına engel olunmalı.

İSTE Rektörlüğü üzerine düşeni, Dörtyol`da üzerine düşeni yerine getirmeli ve bu ayıba bir son verilmeli..

Unutmadan Erzin MYO`da İSTE Rektörlüğü kararı ile taşınacak. Erzin için de aynı hassasiyetin gösterilmesini ve hem Dörtyol`un hem de Erzin`in üvey evlat muamelesi görmemesi gerektiğini özellikle belirtmek isterim.

24 Temmuz 2012`de Teknoloji Fakültesi müjdesini veren Gazi Meclisin tek Gazi Vekilii Hacı Bayram Türkoğlu başta olmak üzere Bölge Milletvekilimiz Mevlüt Dudu`nun da aynı hassasiyeti gösterip bu ayıba bir son verilmesi için gerekli sisyasi iradeyi göstermelerini sabırsızlıkla beklemekteyiz.

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com