Şeffaf Siyasetçiler İstiyoruz! | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>Şeffaf Siyasetçiler İstiyoruz! 02.06.2014 20:22

Şeffaf Siyasetçiler İstiyoruz!

Bir ülkeyi yöneten şeffaf siyaset demokratik ülkelerde güneş gibidir hiçbir karanlık yüzü olamaz ve karanlık çekim alanları bu siyasete etkisizdir.

Siyaset: Siyaset veya politika, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış anlamına geirken,Arapça da ise Seyis (At Bakıcısı) kelimesinden türemiştir.
Demokrasinin olmazsa olmazı siyasi partiler seçim zamanı adaylarını belirler ve halkın karşısına çıkar vaddlerini, projelerini sıralar ve sonuca herkes saygı duyar.
   Ancak siyasetin bir de şeffaflık boyutu var.
Yani hesap verebilendir. Akçeli işlerde ortaklığı ya da payesi olmayandır. Diğer bir değişle
" şeffaf olmak siyasetçi aleyhine yapılabilecek kara propogandanın da önüne geçer."
   Hükümet bu konuda yakın zamanda meclise getirmeyi plandığı bir taslakta hali hazırda mevcut.
   Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığındaki Yolsuzlukla Mücadele Kurulu`nun hazırladığı paket, şeffaf siyaset yolunda ümit vaad ediyor.
  Pakette yer alması beklenen bazı düzenlemeler şöyle..
  Milletvekili ve belediye başkan adayları ile seçime katılacak partiler, harcamaların denetimi için bankada hesap açtıracak. Seçimlerde kullanılmak üzere elde edilen her türlü gelir, bu hesaba kaydedilecek. Böylece hangi adaya kimin para verdiği, paranın nasıl harcandığı bilinecek. Bu hesaplar, YSK ile yetkili il ve ilçe seçim kurullarınca da denetlenecek.
      Seçim hesaplarında gerçeğe ve hukuka aykırılığı tespit edilen veya harcama sınırını aşan isimlerin başkanlığı sona erecek. Milletvekilleri için ise TBMM`de Anayasa gereğince milletvekilliğinin düşürülmesi söz konusu olacak.
    Tüzel kişilerin seçimlerde kullanılmak üzere adaylara yapacağıbağışların sınırları YSK tarafından belirlenecek. Bağışlar, her halükarda makbuz karşılığı yapılacak. Para dışında kalan mal ve hizmet  sunumları mutlaka kayda geçirilecek.
 Siyasette dikkat edilmesi gereken önemli konuların başında gelen şeffaflık ilkesi, bilgi edinme açısından halkın temel hakları arasında yer alıyor.
    Halk artık kamu gücünü kullanan tüm kişi kuruluşların açık, dürüst, yasal, etik, izlenebilir ve hesap verebilir şekilde davranmasını talep ediyor.
 Her siyasinin elbette ticari işletmesi ve faaliyeti olabilir. Ancak, bu da halkına karşı sorumluluk bilinci ile şeffaf açık ve sorgulanmasına gerek kalmayacak şekilde olmalıdır.
   Siyasi kimliğini ve gücünü kendine çıkar sağlamada kullanmamalıdır.
   Bir ülkeyi yöneten şeffaf siyaset demokratik ülkelerde güneş gibidir hiçbir karanlık yüzü olamaz ve karanlık çekim alanları bu siyasete etkisizdir.
  Sonuç olarak siyasilerin seçim öncesinde vaad ettikleri şeffaf hesap  verebilir ve sorgulanmasına gerek kalmaksızın şeffaf siyasetçiler istiyoruz.
Rıdvan KAYA

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com