SANAYİLEŞME VE ÇEVRE BİLİNCİ | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> SANAYİLEŞME VE ÇEVRE BİLİNCİ 06.06.2014 00:44

SANAYİLEŞME VE ÇEVRE BİLİNCİ05.06.2014 Dünya Çevre Günü. Hatay’ın şirin ilçesi, narenciye diyarı Dörtyol’dan yazıyorum. Dünyamızda ve Ülkemizde sanayileşme hamlesi olduğu ve nüfusun hızla arttığı bir gerçek. Bütün bunların yanında insanlarımız doğayla iç içe, tertemiz bir çevre arzu ediyorlar. Bu önemli günde çok anlamlı bir katı artık düzenleme tesisleri açılış töreni vardı. Bu tesisler 5 il ve 57 ilçede 2 milyon nüfusa hizmet verecek. Gerçekten önemli bir yatırım, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında, Türkiye’nin sayılı çevrecilerinden Dörtyollu Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün Müsteşar olarak görev yapması büyük bir fırsat. Bu işin Üniversitelerde hocalığını yapmış ve mutfağında bulunmuş önemli bir isim. Kendisine bu zor ve önemli görevinde başarılar diliyorum. Sayın Müsteşarımız, bölgemizin çevre problemlerini ve çözüm yollarını yakından biliyor.

Bölgemizde çevre ile ilgili geniş katılımlı bir toplantı düzenlenmesi, şüphesiz dikkatleri buraya çekecektir. Dörtyol, Erzin, Payas, İskenderun ve Hatay’ın diğer ilçelerinde neden tesisler olmasın. Neden, atıklar değerlendirilmesin, neden çöpten enerji elde edilmesin. Bilindiği gibi körfez diye tabir edilen bölgemiz, hızla gelişen önemli bir sanayi merkezi. Bir yanda yem yeşil Amanos Dağları, bir yanda da Akdeniz’imiz. Çok sayıda sanayi tesisinin bulunduğu bölgede, çevre kirliliği olduğu bir gerçek. Bazı fabrikaların, yetersiz filtrelerle çevreyi kirlettikleri ve insan sağlığını tehlikeye attıkları biliniyor. Dörtyol’dan İskenderun’a seyir halindeyken veya bulunduğumuz yerde hava kirliliğini fark etmek mümkün. Denizimizin de, çok temiz olduğunu söyleyemeyiz. Doğalgazın halen bitirilmemiş olması sebebi ile kışın kömür yakılması çevre kirliliğine hız katmaktadır. Arsa fiyatlarının çok yüksek olması yüzünden, yeşil bahçeler yerini betonlaşmaya bırakmıştır. Vatandaşlarımız tertemiz bir hava solumak ve gelecek nesillere de yaşanabilir bir çevre bırakmak istiyorlar. Hastalarımız ve yaşlılarımız her zaman oksijeni bol bir ortam bekliyorlar.

İnsanlarımız da çevre konusunda bilinçli olmak zorundadırlar. Çevre konusunda da, Devlet ve Millet bütünlüğü önemlidir. Elbette çevre konusunun geçmişte ihmal edilmesi, sıkıntıların artmasına neden olmuştur. Son yıllarda Şehircilik ve Çevre Bakanlığının kurularak çevre hizmetlerinde mesafe alınması, bizleri sevindirmektedir. Belediyeler,  yeşil alanların artırılması için önemli çalışmalar yapmaktadırlar. Ayrıca belediyeler, çöp değerlendirme tesisleri olmadığı için çöpleri mecburen belirli yerlere dökmekte, bu durum o bölgelerde hem kirliliğe sebep olmakta hem de hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

5 Haziran Dünya Çevre Günü, hepimize kutlu olsun.

 


                                           

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com