SOMA’DAN ALINACAK DERSLER | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> SOMA’DAN ALINACAK DERSLER 28.05.2014 20:56

SOMA’DAN ALINACAK DERSLER


Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciasında 301 kardeşimizin vefatı, hepimizi çok derinden üzdü. Gidenleri geri getirmek mümkün değil ama gerekli tedbirlerin süratle alınması gerekir. Adli ve idari soruşturmalar hızla devam ediyor. Bu elim olay, maden ocakları kanun ve yönetmeliklere uygun mu, buraların teftişi nasıl yapılıyor, sorularını akla getirdi. Facianın meydana geldiği maden ocağı, Ülkemizin en önemli tesislerinden biri.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın olayın başından itibaren gösterdiği başarılı afet yönetimi ve itidalli açıklamaları bazı Muhalefet Partilerince de olumlu karşılanmıştır. Kurtarma ekiplerinin üstün gayretleri gözlerden kaçmamıştır. Milletçe bu üzücü tablo karşısında gösterilen birlik ve beraberlik örneği, konu hakkında yapılacak yeni düzenlemelerde büyük bir destek olacaktır. Ancak medya, cenazelerin ve yaralıların görüntülerini yayınlayarak üzüntülerimizin daha da artmasına neden olmuştur.

Müfettiş gelince ortaya çıkarılan, gidince kaldırılan cihazlardan bahsediliyor. Müfettişlerin yerin altına inmedikleri söyleniyor. Müfettiş aylıklarının, kanun gereği işveren tarafından ödendiğini ifade edenler var. Karbon monoksit seviyesinin yükselmesini sensörların bildirmesine rağmen, önlem alınmadan çalışmalara devam edildiği duyumları var. Kâğıt üzerinde her şey tamam olabilir ama asıl önemlisi işyerinin çalışma ortamı önemli. Ocakların asıl müfettişleri, işçi kardeşlerimiz ve sendikalardır.

İşçilerimize göstermelik eğitim verildiğini ifade edenler var. İşçilerin az maaşla, fazla süre çalıştırıldığı iddiaları var. Taşeron baskısından söz edenler var. Yeter ki, kömür çıksın güvenlik 3. planda düşünülüyor diyen işçiler var. Son zamanlarda ocakta anormal bir ısınma ve rahatsız edici bir durum vardı diyenler var. Ne yapalım ekmek kapımız, başka iş sahamız olmadığı için sesimizi çıkaramıyorduk şeklinde konuşanlar var.

Soma’da gaz maskelerinin yeterli vazife yapmadığı şüpheleri var. İşçilerin gaz maskelerini gereksiz kullandığı durumlarda bedelinin maaşlarından kesildiği iddiaları var. Yaşam odaları konusu gündeme geldi. Kanunda olmayabilir ama gerekli olduğu anlaşıldı. Madencilik ağır ve hassas bir sektör, ayrıca en ufak bir kusuru affetmediği ortada. Bu durum karşısında tüm maden ocaklarındaki ortamın, süratle gözden geçirilmesi gerekmekte olup, tedbir bizden takdir Allah’tandır.

İçinde bulunduğumuz Üç Aylar ile idrak ettiğimiz Miraç Kandili hürmetine 301 Maden Şehidimize Allah’tan rahmet, geride kalan yakınlarına ve sevenlerine sabırlar diliyorum.

 

 

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com