DÖRTYOL-HASSA PROJESİNDE MUTLU SONA DOĞRU… | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> DÖRTYOL-HASSA PROJESİNDE MUTLU SONA DOĞRU… 03.07.2014 16:59

DÖRTYOL-HASSA PROJESİNDE MUTLU SONA DOĞRU…


Hatay’da bir tabir vardır, dağın öte yüzü beri yüzü. Arada uçsuz bucaksız, geçit vermeyen Amanos Dağları… Dörtyol’dan Hassa’ya gitmek ne kadar zor, 120 km yol katetmek gerekiyor. Yeni proje, bu mesafeyi 30 km ye indirecektir.

Hatay’ın Hassa ilçesi’nin, nüfusu 54.000 dir. Konumu itibarı itibari ile fazla gelişememiştir. Tabir caizse, kenarda öksüz kalmıştır. Aslında Hatay’ın oksijen deposudur. Eğitimde, istenilen seviyelere ulaşılamamıştır. Yeni ve önemli projelere ihtiyacı vardır. Üzümün başkentidir. Kardinal, İzmir, Uslu, Trakya ilkeren ve Yalova incisi, meşhur Hassa karası, Şamı(hatun parmağı) ve pafı üzüm çeşitleridir. Hassa karası üzümünün çekirdeğinin, doktorlar tarafından özellikle kanser hastalığını tedavi etmede etkili olduğu ifade ediliyor.

Genelde sofralık olarak yurtiçine Özellikle Rusya ve doğu bloku ülkelerine gider. İncir ve nar üretimi de mevcuttur. Eski Hatay Valisi Abdulkadir Sarı döneminde atıl durumda olan hazineye ait leçelik arazileri belli oranda köylülere zeytin dikmek şartıyla verilmesi sonucu, ciddi oranda ilçede zeytincilik gelişti. Sonraki yıllarda da fidan desteği devam etti. Valimiz M.Celalettin Lekesiz Hassa İlçesine özel önem vermektedir.

Özlem içinde, Şirin Ferhat’ına kavuşmayı beklemektedir. Proje çalımlarında son aşamaya gelinmiş olup, yapım ihalesinin ise Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra olması bekleniyor. Hassa’nın geniş arazileri artık değer kazanacak, daha fazla insana hizmet edecek. Daha doğrusu, önemli tesislere ev sahipliği yapacak. Bu sayede işsizlik kalmıyacak. Bir başka ifadeyle, taşı toprağı altın olacak.

Geçenlerde Hassa’nın tecrübeli, güleryüzlü ve çalışkan Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel, telefonun diğer ucundaydı. Dörtyol-Hassa tünel projesinden dolayı, çok heyecanlıydı. Kazma vurulacak günü, iple çekiyoruz diyordu. Vatandaşlarına daha fazla hizmet edebilecek olmanın aşkını yaşıyordu. Diğer ilçelere yakın ve komşu olacak olmanın arzusunu içinde hissediyordu. Hassa’nın marka olmuş, çok türü olan üzüm ve yan ürünlerini pazara ulaştırmak daha kolay olacak.

 

Sayın Demirel: Özellikle mahallelerimiz, son yıllarda ihtiyacı olan hizmetleri büyük oranda aldılar. En büyük problemimiz işsizlik. Tünel projesine bağlı olarak leçelik diye tabir edilen araziye, 41 bin dönüm üzerine 3 ayrı etap organize sanayi bölgesi planlanıyor, bu konuda Hatay Valiliği ve Başbakanlık Yatırım Ajansı planlama çalışmalarına devam ediyor. İşsizliğin çözümü noktasında ve en önemlisi Hassa’nın gelişmesi kalkınması, sanayileşmesi konusu gelecekle ilgili ümitlerimizi yeşertiyor. Bizde belediye olarak müteşebbis ve yatırımcılara üzerimize düşen desteği sonuna kadar vereceğiz. Ayrıca ilçemize yapılacak olan OSB nin Türkiyedeki en büyük organize sanayi bölgesi olacağı ifade ediliyor.” Dedi.

Dörtyol, narenciyenin başkenti. Sanayide önemli gelişmeler kaydediliyor. Konumu gereği, kara, deniz, demiryolu ve havadan her yere ulaşımı kolay. Fakat sanayici işletme kuracak arazi bulamıyor. Tünel sayesinde alanlar genişleyecek. Bölgede ticari faaliyet daha da hızlanacak. Körfezde hareketlilik yaşanacak. Ferhat, Şirin’ine kavuşacak. Öteyüz ve beriyüz kalmıyacak. Hayali bile zor bir proje. Eskiden deseler kim inanırdı, Dörtyol’dan Hassa’ya dağları delerek tünelle gideceksin. İnsana ne diyorsun sen ya, derlerdi. Çok yakında, hayaller gerçek olacak.

Tünel, mesafeyi kısaltacak, zamandan kazandıracaktır. Hatay’ın turizmine önemli katkı sağlıyacaktır. Hatay, yakında bir düğüne hazırlanıyor. Sebep olanlara ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com