ALLÂHÜ TEÂLÂ`YA TEVEKKÜL, ÎMANIN YARISIDIR | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>ALLÂHÜ TEÂLÂ`YA TEVEKKÜL, ÎMANIN YARISIDIR 31.05.2014 22:36

ALLÂHÜ TEÂLÂ`YA TEVEKKÜL, ÎMANIN YARISIDIR

Tevekkül, Allâhü Teâlâ`ya güvenmek, sebeplere sarıldıktan sonra muvaffakiyeti Allâhü Teâlâ’dan beklemektir. İnsanların, güçlerinin yetişemediği şeyleri Allâhü Teâlâ`ya bırakıp ümitsizlik ve kederden kurtulmalarıdır. Tevekkülden mahrum olmak büyük bir eksikliktir. Hadisi-i şerifte "Allâhü Teâlâ`ya tevekkül, imanın yarısıdır." buyrulmuştur.

Bir mümin bilir ki herhangi bir hâdisenin olması için sebeplerin mevcut olması kâfi değildir. Allâhü Teâlâ`nın dilemediği bir hâdise hiçbir zaman vücuda gelemez. Ve Allâhü Teâlâ`nın dilediği bir şeye de hiçbir kuvvet mâni olamaz. Ancak tevekkül, sebeplere sarılmaya mâni değildir. Allâhü Teâlâ birçok hâdiseyi birer sebebe bağlamıştır. O halde Allâhü Teâlâ’nın sünnetine riayet lazımdır. Kuvvet, sebeplere güvenmekte değil, Allâhü Teâlâ`ya dayanmaktadır. Tevekkül de mağrur olup kendini koyuvermek değil, Allâhü Teâlâ`nın gösterdiği yolda gücü yettiği kadar vazifeye dikkat, Allâhü Teâlâ`nın emir ve yasaklarına riayet, kusurunu itiraf ile beraber Allâhü Teâlâ`nın kudretine itimat edip netice hakkında telâşa düşmeksizin onun iradesine teslim olmaktır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) devesini bir şeye bağlamadan dışarıda bırakıp huzuruna giren Amr İbn-i Ümeyye`ye "Deveni bağladıktan sonra tevekkül et." buyurmuştur. Lokman (a.s.) oğluna şöyle nasihat etmiştir:

"Yavrum! Dünya bir okyanustur. Birçok insan orada boğulmuştur. Geminin takva, yükünün iman, yelkenin de tevekkül olmasına gayret edersen işte o zaman kurtulman ümit olunur."

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) "İnsanların en güçlüsü olmayı isteyen kimse Allâhü Teâlâ`ya tevekkül etsin." buyurdular. Hasan-ı Basrî Hazretlerine `Tevekkül nedir?` diye soruldu. "Allâhü Teâlâ`dan gelene razı olmaktır." buyurdular.

 

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com