DUÂ İBADETTİR | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>DUÂ İBADETTİR 27.02.2016 15:47

DUÂ İBADETTİR

DUÂ İBADETTİR

Dua lügatte çağırmak demektir. Sonra dua, küçükten büyüğe, aşağıdan yukarıya karşı yapılan niyaz ve temenni manasına kullanılmıştır.  

Dua, aciz olan kulun her şeye kadir olan Allahü Teala’dan ihtiyaç ve arzusunu, fiilen, kavlen (söz) ve hâlen yalvararak, ihlâs ve ciddiyetle istemesidir.
Dua, Allahü Teala’dan af, mağfiret, lütuf ve yardım istemektir ve Allahü Teala’ya imanın en büyük ve en güzel delillerindendir. Dua ile onun kulu olduğumuzu, ona karşı ihtiyacımızı göstermiş oluruz.
Duanın hakikati, kulun rabbinden yardım istemesi ve onun yardım ve merhametine müracaat etmesidir.
Dua, kulun Cenab-ı Hakk’ın varlığını, azametini, her şeye kadir olduğunu; kendisinin de aciz ve Rabb’ine muhtaç olduğunu itiraf etmesidir.
Dua bir ibadettir. Kur’an-ı Kerim’de dua lafzı çok kere ibadet manasında kullanılır. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Dua ibadettir.” buyurmuştur.
Resalullah Efendimiz (s.a.v.)’e uyarak her mühim işte kalb huzuru ile kabulüne inanarak ve son derece tevazu’ içinde yalvararak dua etmek gerekir. Her hayırlı işte yalvarmak ve dua etmekle emrolunmuşuzdur. Zira mümin, samimi dua ile yardıma, hayır ve berekete nail olur. Dua, birçok belayı kaldırır ve düşmanların şerrinden kurtarır.

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com