EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ ARDINDAN | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ ARDINDAN 20.06.2014 08:36

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILININ ARDINDAN


Acısıyla tatılısıyla, doğrusu ile eğrisi ile bir eğitim öğretim yılını daha geride bıraktık. 4+4+4 sisteminin yerine oturmaya başladığı görülüyor. Zaman içinde ortaya çıkan sıkıntıların giderilmeye çalışıldığı malum. Öğrencilerin 2.halkaya erken yaşta başladıkları şeklinde bazı düşünceler var. Uyum sorunu nedeniyle yeni sistemin ilk bölümündeki dört yılın beş yıl olması isteniyor. Kısacası sistemin 5+3+4 olması görüşünde olanlar da var.

Müfredat proğramlarında, önceye göre önemli ölçüde bir rahatlama olduğu belirtiliyor. Genelde sınıf mevcutlarında, arzulanan hedeflere yaklaşılıyor. Öğretim yılı başında olan seminerin devam etmesi, öğretim yılı sonunda yapılan seminerin kaldırılması faydalı olur diyenler çoğunlukta. Müdür atamalarında her zaman puanlama yönünden, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin etkisinin fazla olmasının uygun olmadığı ifade ediliyor.

Çok eskilerden devam eden bir uygulama ile Hizmet içi kurslara katılacak öğretmenlerin seçiminin isabetli yapılmadığından bahsediliyor. Tüm seminer ve kursların bitiminde, şaffalık ilkesi gereği kimlerin kaç faaliyete katıldığı açıklanmalıdır. Ödül Yönetmeliğindeki aksaklıkların iyi tesbit edilmesi gerekir. Ödül alacak kimselerin belirlenmesinde sadece Müdürler yetkili olmamalı, geniş bir araştırma ve somut kriterle tesbiti uygun olur inancındayım. Maaşla ödüllendirmenin kaldırılması çok iyi düşünülmüş.

Eskiden nasıl kontrol edildiğini bilmediğimiz; ders ve yardımcı kitapların yazımı sonrası incelenmesi görevinin, Ülkemiz genelindeki panalist öğretmenlere verilmesi olumlu bir uygulamadır. İsabetli kararlar alan M.E. B Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığını tebrik ediyorum.

Bazı illerdeki öğretmen evi konaklama ücretlerinin yüksek olmasını anlayamıyorum. Bu durumda öğretmen evinin ne özelliği kalıyor.

Öğretmenlerimiz, ek göstergelerinin 3600 olması konusunda çok ısrarlılar. Bu konuda çok bekledik, bu haksızlık Torba Yasa ile düzeltilsin diyorlar.

Tüm öğretmen ve öğrencilerimize iyi tatiller diliyorum.

 

 

 

 

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com