HATAY`IN SESSİZ GÜZELLERİ | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>HATAY`IN SESSİZ GÜZELLERİ 13.06.2014 11:00

HATAY`IN SESSİZ GÜZELLERİ


Merhaba. Başlığı okuyanlar, Hatay’da güzellik yarışması mı yapıldı diyeceklerdir. Oysa Hatay’da yetişen 2000 bitki türünden 900 ünün tanıtıldığı ve Hatay’ın sessiz güzelleri diye tabir edilen bitkilerin bir kitapta yer alması gerçekten çok önemli çalışmanın neticesidir.

Hatay Valiliği Yayınları’ndan 2014 yılında çıkan ve 996 sayfalık kitapta, Hatay’ın sahip olduğu zengin coğrafyada hangi bitkilerin yetiştiğine, tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin bilim dünyası dışında da tanıtılmasına yönelik çalışmalar yer alıyor.

Okuyucuya adeta görsel bir ziyafet sunan fotoğraflarla desteklenen kitap, zengin içeriği ve kaliteli baskısıyla sayısız değerlere sahip ilimizin bitkisel zenginliğini de tanımak isteyenlere güzel bir fırsat sunuyor.

Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, cennet gibi ülkemizin cennet gibi illerinin kendine özgü misali sayısız güzelliklere sahip olduğunu, Hatay’ın ise, iklimi, coğrafi özellikleri ve insan dokusuyla ayrı bir hazine olduğunu kaydetti. Lekesiz, “Hatay özellikle doğal kaynaklar ve doğal güzellikler bakımından son derece zengindir. Bitki örtüsü çeşitliliği, endemik türler ve bunlara bağlı sanayi ve ticaret alanlarında her zaman öndedir. Hatay doğalında bugüne kadar 2000’den fazla bitki türü tespit edilmiştir ve bunlardan 300 kadarı endemiktir. Ülkemizde ise bugüne kadar yaklaşık 10.000 bitki türü yetiştiği bilinmektedir ve bunların 3.300 kadarı endemiktir. Yani ülkemizdeki endemik türlerin yaklaşık yüzde 10’u ilimizde yetişmektedir.” dedi.

 Sahip olduğumuz bu zenginliğin kayıt altına alınarak bilim dünyasının dikkatine sunulması için uzun süredir bir dizi çalışma yürütüldüğünü hatırlatan Vali Lekesiz, İşinin uzmanı bilim adamları tarafından yürütülen bu çalışmalar kapsamında önce doğal bitki örtümüzün ve endemik türlerimizin tanıtıldığı Hatay Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi faaliyete geçti. Bu müzeyle birlikte hazırlanan Hatay Tabiat Şifahanesi ve belgesel filmi de insanlarımızın hizmetine sunuldu. Hatay’ın Sessiz Güzelleri kitabında ise Hatay’ın doğalında tespit edilen yaklaşık 2000 bitki türünün 900’ü kayıt altına alınarak bir rapor haline getirildi. Uzun ve yorucu bir çalışma döneminden sonra tamamlanan kitabın oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Şimdi geleceğe, gelecekte de geçmişe ışık tutacak olan bu önemli eserin ortaya çıkmasında, başta Sayın Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz olmak üzere, tüm emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.

 

 

 

 

 


http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com