İMA İLE NAMAZ | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>İMA İLE NAMAZ 17.02.2016 10:00

İMA İLE NAMAZ

İMA İLE NAMAZ

Bir hasta, ayakta kılmağa gücü yettiği hâlde rüku ve secdeye yahut yalnız secdeye gücü yetmezse namazını ayakta kılması lazım gelmez. Tahiyyatta oturduğu gibi yere oturup ima ile kılar.


İma: Namazda rüku için başı aşağıya doğru eğme, secde de biraz daha fazla eğmektir.

Rüku’ ve secde ile namaz kıldığı takdirde yarasından kan akacak kimse, namazını ayakta veya oturup ima ile kılar.

Oturduğu hâlde bile rükû ve secdeye gücü yetmeyen kimse (yine oturduğu yerde) rükû ve secdeyi başıyla ima ederek yapar. Secde için başını rükûdakinden biraz fazla eğer. Yastık gibi bir şey üzerine secde etmesi caiz olmaz.

Oturduğu hâlde namaza gücü yetmeyen kimse, arkası üzerine yatar, ayaklarını kıble tarafına yöneltir, rükû ve secdeyi başıyla ima eder. Başıyla ima yapabilmesi için omuzlarının altına münasip bir şey konulur. Böyle bir hasta, yüzü kıbleye yönelmiş olarak sağ yanı üzerine yatıp da ima ile rükû ve secde etse namazı yine caiz olur. Fakat kudreti varsa arkası üzerine yatması daha faziletlidir.

Velhasıl: Namaz, tam bir özür bulunmadıkça asla terk ve tehir edilemez. Aksi takdirde Allahü Azimüşşan’ın azabı pek şiddetli, pek korkunçtur.

Allah, namazlarımızı kabul eylesin.

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com