KADİR GECESİ’NİN HUSUSİYETLERİ | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>KADİR GECESİ’NİN HUSUSİYETLERİ 22.07.2014 11:31

KADİR GECESİ’NİN HUSUSİYETLERİ


23 Temmuz Çarşambayı, 24 Temmuz Perşembeye bağlayan gece Kadir Gecesidir. Bu geceyi en güzel şekilde değerlendirmemiz gerekir.

Ashabı-ı Kiram, Allâhü Teâlâ’nın Kadir Gecesi hakkında “Bin aydan hayırlıdır.” mealindeki Ayet-i Kerimesine sevindikleri kadar hiçbir şeye sevinmediler. Cenabı-ı Hak, bazı kıymetli şeyleri birçok hikmetler için gizlemiştir:

Kullarının bütün ibadet ve tâatlara rağbet etmesi için rızasını ibadet ve tâatlarda; büyük-küçük günahlardan kaçınmaları için gadabını günahlarda; bütün isimlerine ta’zîm edilmesi için İsm-i A’zam’ı Kur’ân-ı Kerim’de; bütün namazların muhâfazası için salât-ı vüstânın hangi namaz olduğunu; günün tamamında duâ edilmesi için Cuma Günü’ndeki icâbet saatini (duanın kabul edilen vaktini); hiç kimseyi hor ve hakir görmemek için veli kullarını; Ramazan’ın her gecesini ibadet ve tâatla ihya edip daha çok sevap kazansınlar diye de Kadir Gecesi’ni gizlemiştir.

Bununla beraber Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) Kadir Gecesi’nin bazı alâmetlerini bildirmiştir: O gece gökyüzü parlak ve bulutsuz olur. Hava ne soğuktur ne de sıcak, latif olur. O gecenin sabahında güneş ziyasız (solgun) olarak doğar.

Kadir Gecesi, içerisinde Kur’ân-ı Kerim indirilen mübarek gecedir. Bu gecenin pek çok hususiyetinden birkaçı:

1- Bu gecede ibadet (içerisinde Kadir Gecesi olmayan) bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlıdır. Resûlullâh Efendimize (s.a.v.) kendisinden önceki ümmetlerin ömrü gösterildi. Ümmetinin ömürlerini kısa gördü. Bunun üzerine Hz. Allah bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni ihsan etti.

2- Kadir Gecesi’nde meleklerin ve Ruh’un inmesi.

Melekler bu gecenin esrarını görmek üzere inerek yeryüzünü doldurduğu için bu geceye darlık manasına olan “Kadir” ismi verilmiştir.

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) Buyuruyorlar ki: “Kadir Gecesi olunca Allâhü Teâlâ, Cebrail’e (a.s.) emreder. Cebrail (a.s.) yanlarında yeşil bir sancakla melekler ile yeryüzüne inip sancağı Kâbe’nin üzerine dikerler. Cebrail (a.s.) bu gece melekleri teşvik eder. Onlar da her ayakta bulunana, durana, oturana, namaz kılana ve zikredene selâm verir ve onlarla musâfaha eder, yaptıkları dualara âmin derler. Bu, fecir vaktine kadar devam eder.”

3- Bu gece, fecir vaktine (imsake) kadar selâmettir.

Kadir Gecenizi en içten dileklerimle kutluyorum.

 

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com