ŞABAN AYININ FAZİLETİ | Dörtyol Haber Ajans - En Son Güncel Son Dakika Haberleri
.::Amanos FM 98.1 Frekansı Dinliyorsunuz::.

.:: Reklam ve İlanlarınız İçin: 0546 546 17 61 ::.
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>ŞABAN AYININ FAZİLETİ 30.05.2014 05:50

ŞABAN AYININ FAZİLETİ

Şaban Ayı, Resulullah(s.a.s) Efendimizin ayıdır. Şaban ayı, şerefli, ulvî, berata erdirici, ilâhî ihsana kavuşturucu, müminlere rahmet, kâfirlere gazap olan ve ilâhî nura nail eden bir aydır. Bu ayın birinci gecesinde, her rek`atte bir Fatiha, üç Âyetü`l-Kürsî ile bir tesbih namazı kılınır. Bu ayda salâvat-ı şerîfeye devam etmek lâzımdır. Yine mümkün oldukça istiğfar ve İhlâs-ı Şerif okumalı, teheccüd ve tespih namazları kılmalı ve hatm-i enbiya yapmalıdır.

Hz. Aişe (r.anha) validemiz buyurdular ki:

"...Ben Resûlullah`ın Ramazan ayından başka hiçbir ayın tamamında oruç tuttuğunu ve başka hiçbir ayda Şaban ayında tuttuğu oruçtan daha çok oruç tuttuğunu görmedim."

Resûlullah (s.a.v.) Hz. Aişe`ye (r.anha) "Şaban ayındaki oruç bana en sevimli olandır."

"Ya Aişe! O öyle bir aydır ki, sene içinde ruhu kabz olunacakların (öleceklerin) isimleri ölüm meleğine verilir. Ben de ismimin, ben oruçlu iken verilmesini isterim."

Ümmü Seleme (r.anha) validemiz:

"Resûlullah (s.a.v.), Ramazan ayından sonra hiçbir ayda Şaban ayındaki kadar oruç tutmamıştır." buyurdular.

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular:

"Recep, Allâhü Teâlâ`nın ayı; Şaban benim ayım; Ramazan, ümmetimin ayıdır. Şaban günahlara keffâret (mağfiretine sebep) olan aydır, Ramazan ise günahları temizleyen aydır."

Bu ay, hayır kapılarının açılacağı, bereketin indirileceği, hataların terk edileceği, günahların bağışlanacağı ve yaratılmışların en hayırlısı olan Resûlullah`a (s.a.v.) çokça salâvatın getirileceği bir aydır.

Böyle olunca, müminlerin bu ayda gafletten uyanmaları, geçmişte işledikleri günahlardan dolayı tövbe edip temizlenerek Ramazan ayına hazırlanmaları gerekir.

Bu ayda Allah’a yalvarıp yakarmalı, ayın sahibi olan Peygamber Efendimizi (s.a.v.) vesile kılarak Allah’a yaklaşmaya çalışmalıdır. Bunları sonra yaparım diyerek tehir etmemeli, geciktirmemelidir. Zira dünya üç günden ibarettir. Biri, dündür, geçmiştir; ibret alınacak gündür. Diğeri bugündür, amel etme günüdür; ganimettir. Diğeri de, yarındır ki, emeldir; tehlikelidir. Yarına çıkıp çıkamayacağını bilemezsin. Aylar da böyledir. Recep geçmiştir, tekrar dönmez. Ramazan gelecektir, fakat ona kavuşup kavuşamayacağını bilemezsin.

Şaban ise iki ay arasında bir vasıtadır. O ayda ibâdetle meşgul olmayı ganimet bilmek icap eder.

Dualarınız makbul, gününüz hayırlı olsun.

 

http://www.dortyoltv.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemez, çoğaltılamaz. Sitemizde yayınlanan haberler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. emre3357@gmail.com - 0543 558 33 57
haberyazilimi.com - copyright © 2012-2016 dortyoltv.com