ERZİN’DE TURUNÇGİL HASAT GÜNÜ DÜZENLENDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ERZİN’DE TURUNÇGİL HASAT GÜNÜ DÜZENLENDİ
Abone ol
Erzin ilçesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Erzin ve Dörtyol İlçe Müdürlükleri tarafından yürütülen Turunçgillerde İyi Tarım Uygulamaları İle Kazancınız Bol Olsun Projesi kapsamında ‘Turunçgil Hasat Günü’ etkinliği düzenlendi.

Erzin ilçesinde Mahmutlu mahallesinde Gürkan Gökçe adlı üreticinin arazisinde gerçekleştirilen hasat etkinliğine Erzin Kaymakamı Osman Demir, Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Erzin ve Dörtyol İlçe Müdürleri, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü, Dörtyol Narenciye Üreticileri Birlik Başkanı, Erzin İlçe Emniyet Müdürü, Erzin İlçe Jandarma Komutanı ve proje üreticileri katılım sağladı.
“İlimiz, tarımsal üretim açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Bu nedenle iyi tarım uygulamalarının tüketicilere güvenilir gıdanın arzında en önemli unsur” diyen Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu;

“İl Müdürlüğümüz, ilimizde iyi tarım uygulamalarındaki çalışmalarına öncelikli olarak turunçgil yetiştiriciliğinde başlamıştır. Bu kapsamda; turunçgil üretiminde yaşanan kalıntı sorununun giderilmesi ya da önlenmesi, artan girdi maliyetlerinin düşürülmesine yönelik proje çalışmalarına gereksinim duyulmuş olup Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüz tarafından finanse edilen Ulusal Turunçgil Konseyi ile imzalanan protokol ile “Turunçgillerde İyi Tarım Uygulamaları ile Kazancınız Bol Olsun” Projesi hayata geçirilmiştir.

Bu proje ile hedefimiz ticarete konu stratejik ürünümüz olan turunçgil kümesinin oluşturulması, pazar payımızı korumak ve arttırmaktır.

2022 yılında 112 turunçgil üreticisi proje kapsamına alınarak 6.752 dekar alanda İyi Tarım Uygulamaları faaliyetinde bulunulmuştur.

2021 yılı ilimiz toplam turunçgil üretimi 300 bin dekar alanda 1.250.000 ton olup 2022 yılında tahmini rekoltenin 305 dekar alanda 954.000 ton olması beklenmektedir.

İlimizde iyi tarım uygulamalarının yaygınlaşma çalışmalarının devam edeceğini belirterek hasadın ilimize ve üreticilerimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Kaynak:İlkkurşun Gazetesi Dörtyol

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dörtyol'da bıçaklı kavga: 1 kişi hayatını kaybettiÖnceki Haber

Dörtyol'da bıçaklı kavga: 1 kişi hayatın...

Hayati İnanç Dörtyol’a GeliyorSonraki Haber

Hayati İnanç Dörtyol’a Geliyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar