İHH VE DGC KAHVALTIDA BİRARAYA GELDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İHH VE DGC KAHVALTIDA BİRARAYA GELDİ
Abone ol
Türkiye İnsani Yardım Vakfı’nın ilçemizdeki paydaşı olan Dörtyol İnsanı Yardım Derneği geçtiğimiz hafta içerisinde Dörtyol Gazeteciler Cemiyeti üyelerini kahvaltı programında ağırladı.

Kamu yararı amaçlayan iki sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek İlçemizde ve çevremizde yapılabilecekler hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. 
Dörtyol Gazeteciler Cemiy Başkanı Sedat İskenderoğlu özellikle 04 Ağustos 2021 günü Kuzuculu Mahallesi Öğülbek Mevkii otoban kenarından başlayarak yamaç boyunca devam eden ve 15 hektar orman arazisinin yanmasına sebep olan olayda insanların canla başla kamu kurum ve kuruluşlarına yardım etme çabasına girdiklerine şahit olunduğunu, lakin bu çabanın belli eğitimler ve edinilmiş disiplinler altında yapılmasının can ve mal güvenliği açısından önem taşıdığını vurgulayarak bu konuda İnsani Yardın Derneğine (İHH) görevler düştüğünü belirtti. 
   İnsani Yardın Derneği Başkanı Arif Yılmaz da yaptığı açıklamada; “Ülkemizdeki yangın ve sel felaketinde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Zarar görenlere de Allah’tan yardım diliyoruz. Allah sabır versin zor bir süreç. Biz gönüllü olarak çalışmaktayız. Sabit çalışan personelimiz Enver Vergil bey güler yüzüyle bizlere destek vermektedir. Bizler yönetim kadromuz, kadın kolları, genç İHH ve arama kurtarma birimleri ile hizmet etmekteyiz. Derneğimizdeki işleyişi ihtiyaç sahibi derneğimize gelerek dilekçe ve istenilen belgeleri hazırlar ön müracaatı alınır. Dosyalar mahalle olarak ayrılır. Mahalleden sorumlu yönetimdeki iki arkadaşla birlikte ailemizi ziyaret eder. Yerinde durum değerlendirmesi yapar. Çevreye veya muhtardan bilgi alır. Müracaat anında verdiği bilgilerle karşılaştırıp gerçekten ihtiyaç sahibi ise yardım edilir.” Dedi. 
2021 Dörtyol’da İHH’nın yaptığı çalışmalara da değinen Başkan Yılmaz; “İhtiyaç sahibi yaklaşık 1000 ailemize yardımda bulunduk, gıda, et, nakit ve eşya olarak yardım edildi. Yetim, dul ve beyi çalışamayacak durumdaki 30 ailemize askıda ekmek projesiyle günlük 80 ekmek derneğimizden verilmektedir. Yetim sponsorluk sistemi ile 209  ailemize Dörtyol dan her ay düzenli 150 tl bağış yaparak yetim ailelerimize destek vermekteyiz. Ayrıca Dörtyolumuzdaki 81 yetim  ailemizde bu sistemden faydalanmaktadır. Ramazan ayında Dörtyoldaki ihtiyaç sahibi ailelerimize 69.000 tl gıda ve nakit yardımı yaptık. Pandemi öncesi her ramazanda 1000 kişilik iftar programları düzenledik. 2021 yılında ihtiyaç sahibi ailelerimize nakit ve eşya desteği 76.500 tl’ye ulaşmıştır. Kurban bayramında da ihtiyaç sahibi 160 ailemize hane başı 3 kg kurban eti dağıtımını yaptık. 70 adet kurban bağışı vekaleti alarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Yetim ve ihtiyaç sahibi 113 kişiye bayramlık giyim ve ayakkabı hediye edilerek sevindirildiler. Kermesler, kavurma  ve benzeri etkinlikler yaparak ihtiyaç sahiplerine destek vermekteyiz. Hanım kollarımız haftalık toplantılarına devam etmekte, hediyelik eşya satışı, mantı, içli köfte vb. Etkinliklerle ihtiyaç sahibi ailelemize destek vermekteler. Genç İHH ekibimiz gençlere yönelik kamplar, doğa yürüyüşleri, halı saha maçları ve halk eğitimle koordineli akıl zeka oyunları 150 saatlik eğitimine devam etmektedir. Pandemi öncesi her yıl bir konferans gerçekleştirdik. Derneğimize katkı sunmak adına geri dönüşüme verilmek üzere giyilmeyen kıyafet ve ayakkabı topluyoruz. Esnaflara yönelik kumbara çalışmalarımız devam etmektedir. Tayland Patani de 44 kişilik yetimhanenin eğitim ve sağlık giderlerini Dörtyol olarak üstlendik. Yurt dışı çalışmalarımızda genel merkeze destek verilerek sürdürmekteyiz. Katarak ameliyatıyla yurtdışında 24 kişinin görmesine vesile olduk. Süt keçisi projesine destek vererek ailelerin geçimine destek verdik. Evsiz kalan yurtdışındaki ailelerimize ev projesinde Dörtyol olarak katkıda bulunduk. Dörtyoldaki ve yurt dışındaki yetim ailelerimize yaklaşık 1300 kişiye iftar yemeği ikram ettik. 700 metre karelik bir alanda yetim, dul ve ihtiyaç sahibi ailelerimize hizmet etmekteyiz. Eğitim, arama kurtarma alanında da çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi.
İHH’nın arama kurtarma faaliyetleri ile ilgili olarak da Abdurrahman tarafında yapılan açıklamada; “Arama Kurtarma ekipleri 2011 yılından itibaren kurulmaya başlanmıştır. 2015 yılında 20 arkadaşımızla AFAD’tan aldığımız eğitimlerle oluşturduğumuz arama kurtarma ekibimiz Hatay’da şimdi 9 ilçede toplamda 60 gönüllü sayısına ulaşmıştır. Ekip üyelerimizin tamamı gönüllü olarak faaliyetlere katılmakta olup AFAD, sağlık müdürlüğü, itfaiye gibi çeşitli kurumlardan gerekli eğitimleri almaya devam etmektedir. Ayrıca İHH Afet akademisi de periyodik olarak ekiplerinize eğitim programı uygulamaktadır. Ekiplerimiz olaylara kendi imkanları ile müdahale etmektedirler. Ekibimiz teçhizat ve donanımları kişisel fedakarlıklarla temin etmektedir. Bir arkadaş grubu olarak kurulan İHH Arama kurtarma Hatay ekibimiz bugün profesyonelleşerek Ulusal çapta birçok operasyona katıldı. Bunlar; Adıyaman Samsat depremi, Düzce sel felaketi, Elazığ depremi, Giresun sel felaketi, İzmir depremi, Antalya Manavgat yangını. Ulusal operasyonların yanı sıra yerelde de bir çok operasyona çıkarak Afad ve itfaiye ekipleriyle koordineli olarak çalışmalara katılmaktadır. Özellikle son 1 ayda sıklaşan orman yangınlarında Hatay, Samandağ ve Dörtyol yangınlarında  aktif olarak söndürme ve soğutma çalışmalarına destek verdik.
Ayrıca dağcı ekibimiz : Ağrı dağı, Erciyes dağı, Demirkazık, Hasan dağı ve Aladağlara yaz ve kış tırmanışları gerçekleştirmiştir. Arama kurtarma faaliyetleri yanı sıra Ekibimize disiplin kondisyon ekip bütünlüğünü oluşturmak amacı ile her ay doğa yürüyüşleri gerçekleştirmekteyiz. Arama Kurtarma ekibimiz Antalya-Manavgat ve Muğla yangınlarında büyük bir özveri ile Türkiye genelinden 500 kişilik ekip ile katılım sağlayarak yangın söndürme ve soğutma çalışmalarına destek vermiştir. Günlük 10 bin kişiye sıcak yemek çıkarma kapasiteli mobil aşevimiz de bölgede afetzedelere hizmet vermiştir. Arama Kurtarma ekibimiz yangınların sönmesine müteakip Kastamonu, Sinop ve Bartın da etkili olan yağmur sonrası meydana gelen sel felaketinde olan bölgelere sevk edilmiş, Arama Kurtarma ekiplerimizin yanı sıra İHH Sualtı Arama Kurtarma ekibimiz, Arama Kurtarma faaliyetlerine başlamıştır. Antalya’da bulunan mobil aşevimiz de sel felaketinden etkilenen bölgelerde vatandaşlara sıcak yemek çıkarmak adına bölgeye sevk edilmiştir. Halen ekiplerimiz sel felaketinden etkilenen bölgelerde çalışmalarına devam etmektedir. Özellikle son yıllarda afet ülkesi haline geldiğimizi göz önünde bulundurarak her turlu afete hazır olmamız gerektiğini unutmamız gerekir. Ekibimiz de her zaman gerekli tedbirler alarak afete hazır bir şekilde ülkemize yerelde ve ulusal çapta hizmet etmeye devam edecektir. “ dedi.
Ziyaret karşılıklı iyi niyet belirtilmesi ve genel konular üzerinde devam etti.

​​​​​​. 

​​​​​​. 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SAADET PARTİSİ’NDEN AFGANİSTAN VE TALİBAN AÇIKLAMASIÖnceki Haber

SAADET PARTİSİ’NDEN AFGANİSTAN VE TALİBA...

Simon Falette Hatayspor'daSonraki Haber

Simon Falette Hatayspor'da

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar