İssos Harabeleri: İsos Antik Kenti, Erzin,Hatay

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İssos Harabeleri: İsos Antik Kenti, Erzin,Hatay
Abone ol
https://youtu.be/cPOsUd2bHqM

İssos, binlerce yıldan beri değişik söylencelere tanıklık etmiş olup, Akdenizin doğu kesiminde ve dolayısıyla Erzin sınırları içerisinde yer alır. Şehrin sahipsiz kalıntılarına Erzin’e 7 km mesafedeki İstasyon Mevkiinde rastlamak mümkündür.

Mezopotamya’yı Yunan kültürüne, Anadoluyu İslam Ülkelerine bağlayan merkez konumundaki İssos ; Bizans, Geç Hitit, Selaukos, Pers ve Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapmıştır. Bölgesel olarak çok önemli bir konuma sahip olmasına rağmen günümüzde işlevsiz günlerini yaşıyor, hem de sessizce.

Oluşumu itibariyle mimari özelliği, kendinden sonraki zamanlara öncülük eden bir özelliğe sahip olan İssos kalıntılarının içinde 1-2 km. uzunluğunda, yüksekliği ise yer yer 7-8 m olan ve hala ayakta kalmayı başaran su kanalları bulunuyor. Akdeniz’e Cenevizli gemicilere Amanosların eteklerinden su iletme projesinin ürünüdür, bu su kanalı.

Büyük İskender’in zaferleriyle sonuçlanan M.Ö 333 yılında Pers kralı III. Darius’la yaptığı büyük bir savaşa sahne olan bölge asıl altın çağını Roma döneminde yaşamış ve bu zamandaki imar faaliyetleriyle yeni bir kimlik kazanmıştır.

Ayakta kalmaya çalışan kalıntıların önemli bir kısmı metrelerce toprak altında kalmış ve ciddi bir kazı çalışmasını bekler duruma gelmiş fakat arazinin volkanik yapısı, deprem ve denizden esen rüzgarlarla gelen kumlar gibi doğal zararların yanı sıra bu değerli kalıntılara esas büyük darbeleri içinden geçen yollar ve çevre yerleşim birimleri vermiş, her ne kadar bölge sit alanı olarak ilan edilse de yağmalar önlenememiştir. Tiyatrosu, spor kompleksi, sütunlu caddeleri, hamamı, tapınakları, su sarnıçları, mezarlıkları ve sahildeki iskelesi kaderine terkedilmişliğin hüznünü yaşamakta günümüzde.

Süregelen yaşamda, anıların gerisine düşerek, bizi sınırlayan doğa içinde tarihe ve sanata karşı tavrımızın farkında değiliz aslında. Gelmek istediğimiz uygarlık düzeyinin tüm gelişim hallerini düşündüğümüzde ileri doğru işleyecek olan bilincimizi geçmişle bütünleştiremeyip günü birlik yaşıyor ve algılamakta zorlandığımız zamanın ilerleyen sürecine tanık oluyoruz.

İssos da şimdi geçmişten gelen el’in sanat imgesi, taşların mekan örgüsü esmerleşti, toprakta da açmaz oldu güller…

Gülleri almış bir koku İssos adına,
Çiçekleri mor bağlamış çimenlerinde,
Bu günlerde topraklar yağışsız kurşuni,
Ağıtlarımız da buz tenli diyar gizleri.

Kaynak : https://www.erzin.bel.tr/issos-sehri/?doing_wp_cron=1600453103.7300748825073242187500

https://www.erzin.bel.tr/issos-sehri/?doing_wp_cron=1600453103.7300748825073242187500


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İsrailli gazetecinin ölüm tehdidi İsveçli bakanı ağlattıÖnceki Haber

İsrailli gazetecinin ölüm tehdidi İsveçl...

Dolor velit scelerisque, duis in leo, dolor consequat suspendisseSonraki Haber

Dolor velit scelerisque, duis in leo, do...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar