KOOPERATİFLEŞME NARENCİYE ÜRETİCİSİNİN KURTULUŞU OLACAKTIR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KOOPERATİFLEŞME NARENCİYE ÜRETİCİSİNİN KURTULUŞU OLACAKTIR
Abone ol
Dörtyol Ziraat Odası öncülüğünde tarımsal paydaşların bir araya geldiği kooperatifleşme süreci ile ilgili olarak bir toplantı tertiplendi.

Dörtyol Halk Eğitim Merkezi Mavi Salonunda geniş katılımlı olarak tertiplenen toplantıya Dörtyol İlçe Tarım Müdürlüğü, Dörtyol Narenciye Üreticiler Birliği, Sulama Kooperatif Başkanları ile çok sayıda çiftçi ve üretici iştirak etti.
Dörtyol Ziraat Odası Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Mevlüt Coşkun, Dörtyol İlçe Tarım Müdürü Soner Kıymacı ve Dörtyol Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Hacı İbrahim Seçer’in moderatörlüğünde tertiplenen toplantıda narenciye planlaması, üretimi, bakımı ve pazarlanması konusunda oluşturulacak bir kooperatifin önemine değinildi.
Dörtyol Ziraat Odası Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Mevlüt Coşkun toplantı sonrasında; “Dörtyol'da odamızın düzenlediği tarımsal faaliyetler kapsamında 17/08/2023 Perşembe günü tarımsal ürünlerin pazarlanmasını amaçlayan bir kooperatif kurulması amacı ile Dörtyol Halk Eğitim Merkezi Mavi salonda üreticilerimiz ve STK larla bir araya gelindi. Toplantıda kooperatifin gerekliliği tarafımızca açıklandı ve kurulması gerekliliği konusunda fikir birliğine varıldı.
Toplantıya 158 narenciye üreticisi katılım gösterdi. Bunlardan 28 tanesi kooperatif'de kurucu olarak rol almayı istediklerini belirterek imza verdiler. STK lar ve Basın ile birlikte toplantı katılım sayısı yaklaşık 175 kişi olarak kayda geçti.
İlk görüşme sonucunda kurulacak kooperatifin başlıca çalışma konularının ürün maliyetinin düşürülmesi, pazara uygun ürünler yetiştirilmesi, bölgenin tarım deseninin belirlenmesinde danışmanlık verilmesi, ürünün en uygun fiyatla tek elden en iyi fiyatla pazarlanması, bu pazarlama sonucu narenciyede piyasa hükümleri de dikkate alınarak fiyat belirlenmesi. Üretilen ürünlerin sadece yaş meyve sebze olarak değil aynı zamanda işlenerek pazarlanması, bu işlemeye uygun yapılaşmaların ve tesislerin kurulması olarak belirlendi.
Görüş öneri eleştiri ve istekler dinlenerek değerlendirildi ve kooperatife gönüllü üyelerin imzası ve iletişim bilgileri alınarak üye olma fikrindeki üreticilerle en kısa sürede tekrar toplanmak adına toplantıya son verildi.” şeklinde bir değerlendirme açıklamasında bulundu. 

Kaynak:Sedat İSKENDEROĞLU – Dörtyol

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hatayspor-Kasımpaşa maçının ardındanÖnceki Haber

Hatayspor-Kasımpaşa maçının ardından

İKTİDARIN GÖREVİ SORUNLARI TESPİT ETMEK DEĞİL, SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETMEKTİRSonraki Haber

İKTİDARIN GÖREVİ SORUNLARI TESPİT ETMEK...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar