Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi Resmi Törenle Açıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi Resmi Törenle Açıldı
Abone ol
Hatay'ın Dörtyol ilçesinde Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi bu gün gerçekleştirilen açılış töreni ile resmen hizmete girdi.

Avrupa Birliği'nin 2017 yılında Türkiye Cumhuriyeti'ne sağladığı 40 milyon Avroluk hibe finansman ile, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü ile Fransız Kalkınma Ajansı (AFD)'nin yönetimi altında inşa edilen Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi projesi, 2018 yılında başladı. Dörtyol, Erzin, Payas ve çevre bölgede yaklaşık 300.000 kişiye hizmet verecek olan ve Türkiye'nin örnek sağlık tesislerinden olacak Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi, hizmet vermeye başladı.

35 yıldır hizmet veren mevcut devlet hastanesinin yerine daha büyük, daha kapsamlı ve daha nitelikli sağlık hizmetleri sunacak olan yeni hastane, son yıllarda göç nedeniyle bölgede artan nüfusun sağlık ihtiyaçlarını daha kapsamlı bir şekilde karşılayabilecek.

Mevcut hastane 150 yatak kapasitesiyle hizmet verirken, yeni hastane 250 nitelikli yatak kapasitesi ile hizmet verecek. Yeni hastanede hastalar tek ve çift kişilik odalarda kalacak. A2 kategorisine yükselecek olan yeni hastane, artan uzmanlıklar, branşlar ve hizmetler sayesinde toplam 90 poliklinikte günde 6000 kişiye poliklinik hizmeti verebilecek. Yoğun bakım hizmetleri de bir üst kategori olan 3. dereceye yükselecek ve yeni doğan yoğun bakım hizmeti devreye girecek.

BÖLGEDE ARTAN TALEBE CEVAP VEREBİLECEK YENİ KAPASİTE

Anne oteli ve gebe okulunun yer aldığı hastane, kadınların özel ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlandı. Hastane bünyesinde bir de çocuk parkı bulunuyor.

Birinci decere deprem bölgesi olan Hatay için en son yönetmeliklerin gerektirdiği önlemler doğrultusunda deprem izolatörleri yerleştirilen bina, bölgedeki en güvenli binalardan biri olacak.

Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi Resmi Açılış Törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Tolga Tolunay, AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Herve Magro, AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Genel Müdürlüğü Güney Komşuluk ve Türkiye Direktör Vekili Henrike Trautmann, Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla yapıldı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi 83 sözleşmeli personel alacakÖnceki Haber

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi 83 sözl...

Hatay için şiddetli yağış uyarısı verildiSonraki Haber

Hatay için şiddetli yağış uyarısı verild...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar